Američania tvrdia, že v strachu pred novou bezpečnostnou akciou opustil líder radikálnych šiitských milícií Muktada Sadr krajinu. Práve jeho milície stoja spolu so sunnitským odbojom za sektárskym násilím.
Sadr sa má údajne skrývať v Iráne. Jeho spolupracovníci to včera dôrazne popierali. Irackou otázkou dňa teda bolo, kde je Sadr. A Američania aj po odmietnutí Sadrových ľudí ďalej tvrdili, že šiitský duchovný naozaj z Iraku unikol.
Kontrolné stanovištia
V Bagdade zatiaľ pribudli kontrolné stanovištia. Zbrane môžu na uliciach nosiť len vojaci a členovia bezpečnostných zložiek. Predĺžil sa zákaz nočného vychádzania. Ešte v noci na včera zatvorili na 72 hodín hraničné priechody s Iránom a Sýriou. Po uplynutí tohto času znovu otvoria len niektoré z nich. „Bezpečnostný plán v Bagdade beží už naplno,“ vyhlásil iracký premiér Núrí Malíkí.
Okrem doterajších opatrení pribudnú domové prehliadky, kontroly áut, otváranie súkromnej pošty, odpočúvanie telefónov aj udávanie. Iracké úrady zriadili špeciálnu horúcu linku, na ktorej môžu ľudia informovať o podozrivých osobách. „Presne viem, koho tam oznámim. Svojich susedov. Tí sú pre mňa najväčšou hrozbou,“ povedal denníku Christian Science Monitor jeden z Bagdadčanov. On je sunnita, jeho susedia šiiti.
Sebavedomý generál
Drakonické opatrenia Iračanom oznámil generálplukovník Abúd Dzambar, ktorý zodpovedá za úspech celej operácie. V maskáčoch vystúpil v irackej televízii a dal jasne najavo, že operáciu vedie on a nie Američania. Dzambar sa zodpovedá priamo Malíkímu. Americké médiá včera upozorňovali, že nie je celkom jasné, aká je úloha ich vojakov v celej operácii. Všetko nasvedčuje, že Američania sa snažia pôsobiť ako podpora irackých jednotiek a príliš nechcú vytŕčať.
V denníku New York Times už anonymne spochybňujú niektoré kroky Dzambara. Ten vyhlásil, že ľudia, ktorí sa nelegálne nasťahovali do opustených príbytkov, ich musia do 15 dní opustiť. Americký armádny zdroj vysvetlil, že títo ľudia zväčša utiekli pred sektársky motivovanými útokmi a domov sa vrátiť veľmi nemôžu. Profesorka Samantha Powerová, ktorá sa venuje genocíde, pre New York Times povedala, že nariadenie presúvať utečencov uprostred vojny, keď sú emócie na vrchole a Irak je plný zbraní, môže viesť ku katastrofe.
Irak včera predovšetkým pátral po Muktadovi Sadrovi. Američania vyhlásili, že krajinu opustil už pred dvomi až tromi týždňami, keď boli známe detaily bezpečnostnej operácie.
Informácie a dezinformácie
Údajne má byť u rodiny v Teheráne a odišiel preto, aby sa vyhol zatknutiu či zabitiu. Jeho okolie však verejnosť presviedčalo, že je stále vo svojom úrade v Nadžafe a neplánuje sa ukázať, pretože je jeden z posvätných mesiacov pokoja.
Sadrovi pobočníci priznali, že líder milícií v obave o svoju bezpečnosť každú noc spáva na inom mieste a o jeho programe občas zámerne dezinformujú. Tak sa údajne k americkým spravodajcom mohla dostať správa, že už nie je v Iraku.
Fakty o Sadrovi
Radikálny šiitský duchovný, väčšinou sa zdržiava v meste Nadžaf.
Má silnú podporu Iránu, od začiatku vojny vystupuje proti Američanom.
Sadrove milície môžu mať až 60-tisíc členov.
Podporu hľadá najmä medzi mladými a chudobnými ľuďmi.
USA považujú šiitské milície za hlavnú brzdu stabilizácie Iraku.
Vláda premiéra Núrího Málikího podporu Sadrovho hnutia potrebuje, jeho zástupcovia majú štvrtinu šiitských parlamentných mandátov a šesť z 37 ministerských kresiel.
![]() Muktada Sadr FOTO – REUTERS |