Tvrdá kritika na adresu európskych vlád včera niekoľko hodín znela v budove europarlamentu v Štrasburgu. Poslanci mali pred sebou správu talianskeho kolegu Claudia Fava, ktorá odsudzovala tajnú spoluprácu štátov s americkou CIA pri výsluchoch a prevozoch domnelých teroristov. Text vyvolal napätú debatu už v príslušnom výbore a emocionálna kritika, alebo naopak obhajoba účasti Európanov na americkej protiteroristickej kampani predchádzala aj včerajšiemu hlasovaniu celého snemu o nezáväznej, politicky však ostro sledovanej deklarácii.
Výsledok sa skončil v prospech Favyho správy, ku ktorej sa zišlo viac ako 250 dodatkov: ruku za zdvihlo 382 poslancov, proti 256 a 74 poslancov sa zdržalo.
Zákonodarcovia odsúdili tajné lety CIA, ktorých bolo v Európe napočítaných údajne 1245, a rovnako tak mimoriadne vydávanie väzňov ako „protiprávny nástroj systematicky používaný USA“. Vlády mnohých krajín skritizovali za to, že túto metódu „prijímali a niekoľkokrát sa ju snažili zatajiť“.
Za Fava sa postavila parlamentná ľavica a liberáli, pravica naopak hlasovala proti. Kritici praktík používaných pri zadržiavaní údajných teroristov spomínali hlavne ľudské práva a prezumpciu neviny, ktoré podľa nich boli často bezdôvodne porušené.
Pravica argumentovala, že za mimoriadnych okolností sa musia používať mimoriadne metódy, ako napríklad utajené prevozy väzňov. Najviac protestov proti Favovmu nálezu mierilo na dôveryhodnosť samotného textu. Poslanci mu vyčítali, že správa pracuje viac s novinovými informáciami a špekuláciami ako s dokázateľnými faktmi. Táto výčitka zaznela už krátko po zverejnení prvých výsluchov parlamentného vyšetrovania aktivít CIA a podobne hovorili aj nezávislí experti.
Správa vymenovala trinásť európskych krajín, ktoré sa mali podieľať na prevozoch väzňov do tajných väzníc CIA. Ide napríklad o Britániu, Nemecko, Rakúsko a z nových štátov Poľsko či Bulharsko s Rumunskom. Podľa priložených dokumentov mala CIA v rokoch 2001 až 2005 využiť Slovensko na jedno medzipristátie.
Zo správy
V rokoch 2001 až 2005 zaznamenali aspoň 1245 tajných letov CIA.
Správu podporila ľavica, pravica bola proti.
V 21 prípadoch vydali ľudí z Európy do USA mimosúdne.
Dôkazy o existencii tajných letov i väzníc neuvádza.
Autor: Brusel