Kávu popíjajú v Starbuckse, nakupujú v Carrefoure a hamburger si dajú v McDonalde. Aj takto žijú Číňania vo veľkých mestských aglomeráciách. Pozápadňovanie a amerikanizácia je jednou zo základných charakteristík dnešnej Číny. Žiadne prázdne regály, jeden druh pracieho prášku či poradovníky na autá ako v socialistickom Československu. Dnešná komunistická Čína si užíva konzum. Milionári i čoraz početnejšia stredná trieda.
Odhaduje sa, že 50 – tisíc Číňanov má majetok vyše desať miliónov dolárov. A zarobené peniaze chcú míňať. Denník Shanghai Daily zverejnil prieskum podľa ktorého milujú luxusné značky ako BMW, Luis Vuitton a Nokia. Radi cestujú na dovolenky do Austrálie, hrajú golf a hitom je lyžovanie.
Zelený čaj? Nie, už sa pije káva a cappuccino
Americká sieť kaviarní Starbucks má po celom Pekingu pobočky vrátane Zakázaného mesta.
„Vôbec sa mi to nepáči. Americká kaviareň priamo na miestach najznámejšej pekingskej pamiatky. Ale táto vláda nemyslí na ľudí, ide jej o biznis,“ myslí si sprievodca v Zakázanom meste, ktorý sa predstavil pod anglickým menom Eric. Číňania si radi dávajú západné mená a bežne sa stáva, že dievčina sa predstaví ako Sarah alebo Jane.
Starbucks však v Zakázanom meste zrejme už dlho nezostane. Internetovú petíciu za zatvorenie kaviarne na posvätnom mieste podpísalo pol milióna ľudí.
Čínska pop music
Západné trendy preberajú aj televízie. Vysielajú nekonečné telenovely, estrády a nagélované chlapčenské skupiny spievajú zaľúbené pesničky. Čínska odnož MTV sa vizuálne nelíši od európskych mutácií.
Úspech majú aj reality šou, ktoré v bizarnosti predbiehajú Západ. V zoologickej záhrade v severnej provincii Shaanxi majú súťaž Big Brother, v ktorej sú súťažiaci zatvorení v klietkach pre opice. Víťaz získa prémiu tisíc eur. „Ide o to, aby zažili neslobodu, ktorú majú zvieratá,“ napísal China Daily.
Pľuvanie nemizne
Napriek snahe podobať sa Západu, Číňanom zostávajú zvyky, ktoré cudzincom prekážajú. Na uliciach pľujú, v metre kašlú bez toho, že by si zakryli ústa. Predbiehajú sa v radoch a fajčia pri jedle.
„Na pľuvanie som si nikdy nezvykla. Stále to robia,“ hovorí Slovenka Mária Boydová. V Pekingu žije dvadsať rokov. Vláda to chce zmeniť a pred olympijskými hrami vydala príručku slušného správania.
Čína rastie už dekádu o desať percent ročne a po roku 2030 sa stane najsilnejšou ekonomikou sveta. Nie všetci z toho však profitujú. Podľa Svetovej banky každý desiaty Číňan žije z menej ako dolára na deň.
Autor: Peking – Bratislava