Okrem už dlho známych a obľúbených rezaných klinčekov sa čoraz väčšej obľube tešia aj izbové klinčeky. Je to skupina krížencov, ktoré vznikli krížením čínskych a miniatúrnych klinčekov. Ich výška nepresahuje 20 centimetrov. Kvety sú drobné, existuje veľa farebných a tvarových variantov.
Klinčeky pestované v kvetináči vydržia doma aj viac než tri mesiace. So stúpajúcou teplotou sa skracuje ich dĺžka kvitnutia. Treba ich veľa zalievať, ale nie príliš často - až keď je zem v kvetináči suchá.
Niekedy možno v kvetinárstvach kúpiť klinček záhradný (Dianthus caryophyllus) v kvetináči. Pochádza z južnej Európy.
Najčastejšie sa pestujú variácie odrody Chabaud. Rastliny sú dosť vysoké, kvety veľké, plné, rastú po jednom na silných stonkách. Listy majú sivozelenú farbu typickú pre klinčeky. Vyžaduje si slnečné stanovište. Semená sa vysievajú v marci až apríli. Ak teplota v miestnosti neprekračuje 15 stupňov, kvitne koncom mája. Prekvitajúce rastliny môžeme vysadiť do záhrady.
Ďalším druhom, ktorý sa pestuje v kvetináčoch, je klinček bradatý (Dianthus barbatus). Má krátky život, zvyčajne sa pestuje ako dvojročná rastlina. Malé, niekedy plné kvety tvoria husté, sladko voňajúce ploché súkvetia s priemerom okolo 12,5 centimetra. Kvety bývajú biele, ružové, alebo červené, jedno- alebo dvojfarebné, listy sú matne zelené. Semená sa vysievajú v júni priamo do kvetináčov s priemerom asi 10 centimetrov. Po kvitnutí v miestnosti ho možno vysadiť do záhrady. Treba ale pamätať na to, že ľahko vymŕza. Už teplota okolo 3 stupne je nebezpečná. Preto ho treba starostlivo zazimovať.
Klinček čínsky (Dianthus chinesis) sa tiež cíti v interiéri dobre. Pestuje sa mnoho jeho variantov, medzi ktorými sú jednoročné rastliny aj trvalky. Kvitne na červeno, ružovo aj bielo, kvety sú plné aj jednoduché, majú strapaté okraje a priemer 3 až 8 centimetrov. Kvitne od skorého leta do prvých mrazov.
Z Ogrodnik Polski preložila
Milica Urbániková
FOTO - archív