Paríž/Dublin 6.apríla (TASR) - Ľudia pracujúci v krajinách Európskej únie (EÚ) konštatovali, že ich pracovné podmienky sa zhoršili. Vyplýva to z prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila Dublinská nadácia, jedna z 12 agentúr Európskej komisie (EK). Informoval o tom v dnešnom čísle denník Le Monde.
Tretíkrát v priebehu 10 rokov uskutočnila Dublinská nadácia prieskum medzi 21 500 pracujúcimi ľuďmi v jednotlivých krajinách EÚ o tom, ako hodnotia svoje pracovné podmienky. Z každej členskej krajiny EÚ sa na ňom zúčastnilo 1 500 pracujúcich, až na Luxembursko. Z neho vybrali 500 pracovníkov.
Výsledky prieskumu nevyvolávajú optimizmus: 29 % zamestnancov uviedlo, že sú vystavení intenzívnemu hluku (v roku 1999 to uviedlo 27 %), za veľmi zlé považuje pracovné podmienky 47 % zamestnancov (43 % v roku 1990) a 37 % povedalo, že musí nosiť ťažké bremená (31 % v 1990). Podľa predstaviteľov Dublinskej nadácie uvedené údaje, aj keď možno nemajú vedeckú presnosť, poukazujú na zhoršujúcu sa tendenciu.
Ako vyplýva aj z iných štúdií, napríklad v kruhoch pracovných lekárov, zvýšená intenzita práce sa odráža aj v zdravotných problémoch. Zrýchlenie práce a zhoršenie jej podmienok majú priame následky na zdravie ľudí, prejavujú sa najmä bolesti chrbta, stres, svalovokostrové ťažkosti a vyčerpanosť.
Aj keď sa charakter práce v posledných rokoch zmenil a podriaďuje sa požiadavkám zákazníka, orientuje sa na informačné technológie, pretrváva vystavenie zamestnancov fyzickým rizikám (hluk, vibrácie, prach, nebezpečné látky, chlad alebo nadmerné teplo) a zlá poloha pri práci.
Rytmus práce podľa odpovedí 67 % pracovníkov závisí priamo od zákazníka.
Z prieskumu vyplýva aj ďalší záver: tradičné podmienky práce taylorovského typu sa ani zďaleka nevytratili, ale existujú popri nových pracovných postupoch a požiadavkách, uviedol Le Monde.
Dublinská nadácia na zlepšenie životných a pracovných podmienok vznikla v roku 1975. Je jednou z 12 agentúr, ktoré vytvorila EK. V jej radoch pracuje približne 100 vedcov, jej rozpočet je 15 miliónov eúr. Jej originálnosť spočíva v zložení jej správnej rady: sú v nej predstavitelia štátov EÚ a EK, ako aj predstavitelia zamestnávateľov a odborov, uzatvára Le Monde.
* roi gl