Bratislava 18. februára (ČTK) - Slovenskému knižnému trhu vlani nekraľovali iba autorky ženských románov, ale aj viacerí muži - spisovatelia. Minulý rok zabodoval s novou knihou Boris Filan a po tajomnom Maximovi E. Matkinovi sa medzi autorov slovenských bestsellerov zaradil aj Dominik Dán, ktorý sa tiež schováva za pseudonymom. Každý z nich si už získal tisícky fanúšikov. Vyplýva to z údajov o predajnosti kníh slovenských autorov za rok 2006, ktoré ČTK získala od vydavateľstiev.
Rebríček stále vedie slovenská Steelová, ako nazývajú Táňu Keleovú-Vasilkovú. Podľa prieskumov je čitateliek beletrie až štvornásobne viac ako mužov. Zrejme aj preto bol vlani Modrý dom od autorky romantických príbehov najpredávanejšou slovenskou knižkou; podľa informácií vydavateľstva Ikar si ho kúpilo takmer 34.000 ľudí.
Na druhom mieste sú Keleovej-Vasilkovej Kvety pre Lauru s 27.000 predanými výtlačkami. Trojkou minuloročného knižného trhu je príbeh svojrázneho mladého dievčaťa Wewerka od Borisa Filana. Tento najúspešnejší vlaňajší slovenský titul vydavateľstva Slovart si kúpilo viac ako 11.700 čitateľov.
Na štvrté miesto sa dostala ďalšia z autoriek ženských románov Petra Nagyová-Džerengová s 11.300 predanými kusmi knižky Za to mi zaplatíš!. Na päty jej ale šliape pozorovateľ súčasnej spoločnosti Matkin, o ktorom sa dodnes nevie ani to, či je to muž alebo žena. Jeho Mexickú vlnu má doma 10.000 čitateľov, jeho tri knižky si vlani kúpilo 20.000 čitateľov.
Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ si zase pochvaľuje bývalú učiteľku účtovníctva Katarínu Gillerovú, ktorá tiež vlani predala 20.000 knižiek, z toho 7.500 kusov jej ostatného románu pre ženy Všetko sa raz skončí. Gillerová má čitateľky aj v Česku, kde jej preložili tri knihy.
Rovnako tajomstvom opradený ako Matkin je autor detektívok Dominik Dán. Jeho čitatelia o ňom vedia len to, že sa 20 rokov zaoberá vyšetrovaním zločinu, odkiaľ čerpá inšpiráciu. Minulý rok sa podľa Slovartu predalo 13.000 kusov jeho štyroch knižiek. Beštiu, v ktorej sa inšpiroval skutočným príbehom jedného z najstrašnejších masových vrahov na Slovensku Ondreja Riga, si kúpilo 5.700 ľudí.
Hoci o poéziu má obvykle záujem len niekoľko stoviek čitateľov, vlani sa našla knižka básní, ktorú si kúpilo asi 2.000 ľudí. Išlo o Báseň a čas nestora slovenskej poézie Milana Rúfusa, ktorý tvrdil, že ide o jeho poslednú zbierku. Podľa riaditeľa vydavateľstva Slovenský spisovateľ Martina Chovanca však takmer 80-ročný majster písanie nezanechal, a tak sa už tento rok na jar môžu tešiť jeho priaznivci na novú zbierku.
Na vydávanie kníh slovenských spisovateľov je zamerané vydavateľstvo LCA Kolomana Kertésza Bagalu, údaje o predajnosti knižiek však neposkytlo. Bagala povedal len toľko, že vlani sa najlepšie predávali Dušan Mitana, Dušan Tarageľ, Daniela Kapitáňová, Tomáš Janovic a ďalší.
Záujem čitateľov o súčasnú slovenskú literatúru potvrdzujú aj prieskumy. Podľa prieskumu Literárneho a informačného centra z roku 2003 číta slovenskú literatúru občas 67,4 percenta čitateľov. Pravidelne ju číta 10,6 percent ľudí. Po knižke ľudia siahajú hlavne preto, že ich zaujmú osudy postáv. Okrem toho chcú zažiť príbeh, aký im život neprinesie.
Martina Hilbertová fab