¶
Očakávania sú už pred dnešným americko-izraelsko-palestínskym summitom také malé, že nie je naplánovaná záverečná tlačovka. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky líder Mahmúd Abbás totiž vedia, že ich názory sú príliš rozdielne a tak sa spoločne nechcú blamovať.
Americké nie Hamasu
Summit podľa všetkého bude len „skúmaním politického horizontu“, ako sa obozretne vyjadrila Riceová. Tá strávila víkend stretnutiami s izraelskými politikmi a Abbásom a pokúšala sa zistiť, o čom sa Izraelčania a Palestínčania chcú rozprávať.
Diplomatické zdroje citované denníkom Haarec tvrdia, že Izraelčania chcú hovoriť predovšetkým o dopade dohody z Mekky, kde sa palestínske strany dohodli na vytvorení vlády národnej jednoty. Abbás by zasa rád počul slová podpory a dosiahol humanitárne ústupky od Izraela (prepustenie väzňov, zlepšenie pomerov na palestínskych územiach). Riceovú chce tiež požiadať, aby sa nestavala s predsudkami k vznikajúcej vláde národnej jednoty.
Izrael a Spojené štáty už včera zverejnili rozhodnutie, že sa budú vyhýbať kontaktom s palestínskou vládou národnej jednoty, kým nesplní podmienky Kvarteta (OSN, EÚ, Rusko, USA). Jeruzalem a Washington trvajú na tom, aby palestínska vláda uznala židovský štát, vzdala sa násilia a prihlásila sa k doterajším izraelsko-palestínskym dohodám. Abbás to podľa agentúry Reuters prijal s veľkým hnevom.
Viacerí izraelskí a americkí diplomati však neoficiálne hovorili, že palestínsky líder môže byť vôbec rád, že sa s ním niekto baví. Oznámila to izraelská televízia Chanel 10 s tým, že Američania aj Izraelčania sú nahnevaní na Abbása za jeho „kapituláciu“ pred Hamasom.
Abbásovo hnutie Fatah ide s Hamasom zostaviť vládu. Očakáva sa, že nový kabinet neprijme podmienky Kvarteta. Aspoň tak to vyplýva z dohody z Mekky, ktorá je východiskom pre koaličné rozhovory.
Správny čas?
Neistá perspektíva summitu vyvolala otázky, či sa má vôbec konať. Ešte minulý týždeň sa špekulovalo, že summit nebude. Riceová včera priznala, že na jeho konanie nie je najsprávnejší čas. Povedala však aj to, že keby čakala na Blízkom východe na „správny čas“, nikdy by nesadla do lietadla.
Viacerí americkí analytici oslovení denníkom Jerusalem Post vyhlásili, že Riceová sa rozhodla správne a mala by sa pokúsiť aspoň o „možné“, ak už „želané“ možné nie je.
Autor: Tel Aviv