Predseda českej Strany zelených a minister životného prostredia Martin Bursík (na snímke ČTK) na víkendovom zjazde strany obhájil svoj post aj pragmatické smerovanie, ktoré pod jeho vedením zelení za posledný rok nabrali.
Ako jediný kandidát na predsedu získal hlasy 212 z 275 delegátov. Ďalších vyše 60 lístkov neobsahovalo žiadne meno. Výsledok hlasovania potvrdil, že aj keď má Bursík silnú vnútrostranícku opozíciu, tá proti nemu nemá koho postaviť.
Zjazd napriek výhradám schválil povolebné vyjednávanie svojho šéfa a účasť zelených na stredopravej koaličnej vláde s ODS a ľudovcami.
Práve vďaka Bursíkovi, prijateľnému aj pre širšie vrstvy voličov, sa zelení dostali do parlamentu a donedávna marginálna politická strana sa stala súčasťou vlády. Program kabinetu je vďaka tomu najekologickejší v českej histórii.
Ešte pred dvoma rokmi zelených ochromovali vnútorne rozpory. Väčšina verejnosti ich považovala za ekologických fanatikov stojacich mimo reality. Dnes má strana preferencie nad desať percent.
Dôležitejšie je, že zjazd po veľmi emotívnej debate, v ktorej zaznievali slová o USA ako „globálnom agresorovi“, prijal zmierlivé stanovisko k umiestneniu radaru amerického systému protiraketovej obrany v Čechách.
Táto otázka mohla byť kameňom úrazu ďalšej koaličnej spolupráce. ODS radar jednoznačne presadzuje a odmieta referendum o jeho umiestnení.
Veľká časť zelených je naopak výrazne proti a požaduje, aby sa v tejto otázke konalo aspoň ľudové hlasovanie. Bursíkovi niektorí tiež vytýkali, že na miesto ministra zahraničných vecí nominoval nestraníka Karla Schwarzenberga, zástancu radaru.
Zjazd nakoniec vedenie zelených nezaviazal, aby sa postavila proti radaru. Strana bude iba presadzovať, aby sa o radare diskutovalo na úrovni Európskej únie a NATO a aby bol americký systém začlenený do podobného obranného systému Severoatlantickej aliancie.
Autor: pm