Pri hlasovaní v Európskej únii môže niekedy vzniknúť poriadny chaos. Rada EÚ totiž využíva komplikované spôsoby hlasovania, aby nijaký z 27 členských štátov nemal pocit, že je ukrátený. Ministri a diplomati sa potom trápia – máme vôbec väčšinu? Napríklad, ak chcú presadiť nové pravidlá pre farmárov či oblasť telekomunikácií.
Nemecko, ktoré teraz predsedá únii, sa rozhodlo pomôcť a vymyslelo internetovú kalkulačku. Na nej sa dá rýchlo vyrátať, či má návrh šancu na úspech a prejde cez väčšinu štátov.
„Určite je to zaujímavý nápad. Napríklad v oblasti dopravy alebo poľnohospodárstva sa hlasuje o zákonoch kvalifikovanou väčšinou. Hlasy je náročné spočítať, keďže najmä v tých záverečných etapách sa všetko rýchlo mení. Kalkulačka by mohla byť praktická pomôcka,“ myslí si slovenský veľvyslanec pri EÚ Maroš Šefčovič.
Podľa zmluvy z Nice má každý štát určený počet hlasov, ktorý vychádza z počtu obyvateľov. Pri malých štátoch ako Malta alebo Luxembursko je však počet hlasov naddimenzovaný v porovnaní s obrami ako je Nemecko. Aby väčšina menších štátov neprehlasovala väčšie, rozhodujúci je potom počet obyvateľov. Zákon musí mať podporu 62 percent populácie únie – teda prinajmenšom 305 miliónov ľudí.
„S novou kalkulačkou si môže každý simulovať hlasovanie členských štátov,“ tvrdí nemecké ministerstvo hospodárstva. Vynález odporúča nielen diplomatom a bruselským úradníkom, ale každému, koho zaujíma, ako sa v rade hlasuje.
Veľvyslanci si čísla pamätajú z hlavy, pri stresových situáciách sa vždy môžu popliesť. „Pre istotu nosíme pri sebe kartičky, kde máme napísané počty hlasov štátov. Dôležitá je aj tzv. blokujúca menšina. Teda mať 91 hlasov, aby sme zastavili nejaký návrh,“ hovorí Šefčovič.
Súčasné komplikované hlasovanie chce zjednodušiť aj navrhovaná európska ústava. Ak by sa ju podarilo presadiť, na schválenie novej európskej smernice alebo nariadenia by už stačila tzv. dvojitá väčšina – 55 percent členských štátov a 65 percent populácie únie.
Hlasovanie v EÚ
jednoduchá väčšina
l kvalifikovaná väčšina
jednomyseľnosť
Počty hlasov:
Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko: 29
Španielsko, Poľsko: 27
Rumunsko: 14
Holandsko: 13
Belgicko, Česko, Grécko, Maďarsko, Portugalsko: 12
Bulharsko, Rakúsko, Švédsko: 10
Dánsko, Fínsko, Írsko, Litva, Slovensko: 7
Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Luxembursko, Slovinsko: 4
Malta: 3
Dokopy: 345 hlasov
Infograf na www.sme.sk