TEHERÁN. Irán sa nevzdá svojho jadrového výskumu. Využívanie atómovej energie považuje za svoje prirodzené právo. Vyhlásil to Mahmúd Ahmadínedžád. Práve včera vypršal 60-dňový limit OSN na zmrazenie jadrového programu.
Irán si neoblomným postojom pravdepodobne vyslúži ďalšie sankcie medzinárodného spoločenstva. „Musíme udržať tlak na Irán, pretože nastolil veľmi nebezpečnú situáciu,“ vyhlásil včera Tony Blair v britskom parlamente.
Teherán tvrdí, že sa jadra nevzdá, pretože mu ide o rozvoj a česť krajiny. „Oplatí sa zastaviť akékoľvek iné aktivity aj na desať rokov,“ povedal Ahmadínedžád.
Krajina podľa neho potrebuje energetickú alternatívu k rope, aby mohla čo najskôr zvýšiť jej vývoz na maximum. Po vyčerpaní zásob by podľa hlavy štátu nastúpili atómové elektrárne.
S prezidentom včera vyslovila nesúhlas radikálna Islamská revolučná organizácia mudžahedínov. Honba za jadrovou energiou vraj ohrozuje bezpečnosť Iránu. Organizácia vyzýva na zohľadnenie rezolúcie OSN. BBC požiadavku označila za prvú otvorenú kritiku Ahmadínedžádovej jadrovej politiky.
Svet Iránu neverí
Podľa Blaira Irán napriek protichodným vyhláseniam naďalej vyvíja atómovú bombu.
Konečné slovo v otázke jadrovej energie nemá Ahmadínedžád, ale duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Jeho hlavný vyjednávač Ali Laridžání vývoj bomby odmietol.
Ako možný kompromis navrhuje zastaviť obohacovanie uránu na úrovni piatich percent. Táto hladina je dostatočná na zásobovanie jadrovej elektrárne, ale stále vzdialená od 80 percent potrebných na výrobu atómovej bomby.
Diplomati a analytici tvrdia, že kontrolovať takýto postup je technicky nemožné. Iránsky návrh považujú iba za naťahovanie času a zastieranie výskumného programu v podzemnom komplexe Natanz, ktorý chráni protiletecká obrana.
Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) sa do týchto dní nepodarilo zistiť, ako ďaleko sa už dostal iránsky program. Riaditeľ agentúry Muhammad el-Baradej odhadol, že Iránci prvú elektráreň spustia o šesť až dvanásť mesiacov. Atómovú bombu podľa neho môžu vyrobiť o štyri až osem rokov.
Bezpečnostná rada OSN sa Iránom pravdepodobne nebude zaoberať do najbližšieho zasadania MAAE v marci. Na ukončenie iránskeho jadrového programu vyzval aj generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun.
Od Rusov kupujú aj zbrane
Na obranu Iránu sa postavila Moskva. Podľa predsedu zahraničného výboru ruskej dumy Michaila Margelova Irán nechce ostrý konflikt s USA a Európou.
Mergelov považuje iránsky postoj za prirodzené narúšanie americkej dominancie a unipolárnosti sveta.
Napriek rozsiahlym sankciám Rusko naďalej s Iránom obchoduje. Krátko pred začiatkom ultimáta do Teheránu poslalo jadrové palivo, tradične do krajiny dodáva konvenčné zbrane.
Moskva pomáha Iránu aj pri výstavbe jadrovej elektrárne na juhozápade krajiny, ale načas pozastavila dodávky paliva. Podľa neoficiálnych informácií Irán mešká s platbami vyše 70 miliónov dolárov.
Autor: jk