Krajne pravicový rakúsky politik, bývalý šéf slobodných Jörg Haider vyhlásil vo svojom každoročnom prejave na Popolcovú stredu spolkovú krajinu Korutánsko za slobodný štát. Svoj už šestnásty prejav nazval „Slobodný štát Korutánsko. My sme my.“
Politická reklama
Prečo vyhlasuje slobodný štát? „Čistý marketingový ťah,“ tvrdí známy rakúsky politológ Peter Filzmaier.
Haider vie, ako má v Korutánsku bodovať. Napriek tomu, že skutočný slobodný štát je v spolkovej krajine praktický nezmysel. A Haiderovi by sa ho ani nepodarilo presadiť. Na takúto zmenu by bolo potrebné zmeniť základný pilier ústavy, princíp federácie. A o tom by museli Rakúšania hlasovať v referende, ktoré by najprv musel schváliť parlament a ten by ho v dnešnom zložení určite neschválil.
Haiderovi však zjavne o slobodný štát ako taký vôbec nejde. Chce sa len presadiť voči Viedni a upevniť svoju pozíciu hajtmana. Jeho vysloveným cieľom nie je, aby malo Korutánsko v rámci Rakúska viac kompetencií. „Ide mu len o názov slobodný štát. Brnká na regionálnu korutánsku hrdosť a upevňuje si tak svoju pozíciu,“ myslí si Filzmaier.
Pre rakúsky denník Österreich Haider povedal, že myšlienka slobodného štátu nebol jeho nápad. Odvolal sa na to, že v Korutánsku existoval odboj za samostatnú republiku už v 20. rokoch minulého storočia. Sám Haider o slobodnom štáte prvý raz hovoril v roku 1991.
Nemecko–slovinské tabule
Haiderova taktika je asi takáto: pohnevať sa za každú cenu s Viedňou a potom to využiť vo svoj prospech.
Spor medzi ním a štátom o dvojjazyčných tabuliach rozoberajú médiá neustále. Ide o nemecko–slovinské názvy obcí, ktoré Haiderovi prekážajú. Už roky ich podľa svojich nálad vyvesuje, zvesuje a premenúva.
Spor o tabule je presne to, čo potrebuje. Keď ministerka spravodlivosti vyhlási, že ho za odstraňovanie tabulí zbaví funkcie, lebo jej viac záleží na miliónoch voličov v celom Rakúsku a nie na stotisícoch v Korutánsku, Haider boduje v opačnom garde. Jemu záleží na korutánskych voličoch.
Napriek tomu v utorok bojkotoval tradičnú fašiangovú zábavu v korutánskom Villachu, ktorú v televízii pravidelne sleduje milión a pol Rakúšanov.
Fašiangové vtipy a narážky na jeho osobu v spojitosti s dvojjazyčnými tabuľami ho znechutili.