BRATISLAVA. Armáda zrejme zruší až polovicu svojich zahraničných misií. Koľko slovenských vojakov v zahraničí zostane, však zatiaľ nevyriešila.
„Celkovo na ministerstve obrany aj na generálnom štábe prevláda myšlienka, že máme záujem orientovať sa zhruba na dve alebo tri misie,“ povedal minister obrany František Kašický. „Máme vonku 630 vojakov, ale je to 6 rozličných misií, čiže skôr je alternatíva znížiť počet misií a prioritne sa na niektoré zameriavať,“ vysvetlil.
Kašický neprezradil, kedy rezort koncepčný materiál o slovenskom pôsobení v zahraničí pripraví. Nepovedal ani to, či by sa prípadné zvýšenie počtu vojakov mohlo týkať Afganistanu. Podľa informácií SME ministerstvo už rokovalo s Českom, že do tejto krajiny vyšle skupinu vojenských lekárov. Česi sa tam totiž chystajú poslať armádnu nemocnicu. Podľa hovorcu ministerstva Vladimíra Gemelu je to však len v „štádiu rozhovorov“.
Sústredíme sa na misie OSN, nie NATO a Európskej únie
Minister naznačil, že Slovensko by už nemuselo klásť dôraz na operácie NATO alebo Európskej únie. „Pre nás sú veľmi zaujímavé aj misie, kde je mandát OSN,“ povedal. Organizácia Spojených národov na rozdiel od aliancie prepláca zúčastneným krajinám náklady na svoje misie. Orientácia na OSN je aj súčasťou zahraničnej politiky Smeru.
Aj keď to minister nechcel komentovať, presun našich ženistov na juh Afganistanu je už takmer istý. Príslušný materiál by mala dostať vláda na budúci týždeň, vo vládnej správe o ceste ministra zahraničia Jána Kubiša do Veľkej Británie sa však o presune píše ako o hotovej veci. „Vláda SR v krátkom čase formálne prijme rozhodnutie o presune slovenských vojakov pôsobiacich v rámci síl ISAF v Kábule do juhoafganského Kandaháru. Britská strana privítala túto informáciu.“
Kde slúžia slovenskí vojaci
Cyprus - 196 vojakov
Kosovo - 135 vojakov
na ceste z Iraku - 101 vojakov
Golanské výšiny - 95 vojakov
Afganistan - 57 vojakov
Bosna - 35 vojakov