LONDÝN. Britský premiér Tony Blair včera odmietol vojenský útok na Irán. Krízu okolo iránskeho jadrového programu podľa neho vyriešia iba rokovania. Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová zase v Berlíne vyhlásila, že svetové veľmoci využijú všetky prostriedky, aby donútili Teherán zastaviť jadrové aktivity a znovu zasadnúť za rokovací stôl. (tasr)
Juščenkov diplomat neprešiel
KYJEV. Ukrajinský parlament odmietol kandidáta na post ministra zahraničných vecí, ktorého navrhol prozápadný prezident Viktor Juščenko. Kariérny diplomat Volodymyr Ohryzk netajil, že chce pokračovať v Juščenkovej politike približovania sa Ukrajiny k Európskej únii a NATO. (tasr)
Holandsko má novú vládu
HAAG. Holandská kráľovná Beatrix včera vymenovala už štvrtú vládu premiéra Jana Petra Balkenendeho.
Vláda veľkej koalície ľavého stredu zahŕňa okrem premiérovej kresťanskodemokratickej strany tiež ľavicovú Stranu práce a kresťanskú úniu. Práve Strana práce bola Balkenendeho hlavným vyzývateľom, vo voľbách však skončila so značným odstupom druhá. (čtk)
Poľský arcibiskup sa chce očistiť
VARŠAVA. Poľský lustračný súd vyhovel žiadosti bývalého varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielgusa, aby sa prešetrili obvinenia o jeho spolupráci s komunistickou tajnou políciou. Wielgus minulý mesiac náhle rezignoval krátko pred slávnostnou bohoslužbou a priznal sa, že podpísal dokumenty, v ktorých súhlasil so spoluprácou. Arcibiskupovi právni zástupcovia však tvrdia, že niektoré dôkazy boli sfalšované a ich klient s políciou nikdy efektívne nespolupracoval.