Pod námetom, scenárom a réžiou je podpísaná Kristina Vlachová, ktorá do konca februára pôsobí v Ústave pamäti národa. O svojej nadbytočnosti ako o dôvode odchodu sa dozvedela v čase, keď v Česku získala za Kauzu Uherské Hradiště cenu Trilobit, ktorú udeľuje Český filmový a televízny zväz.
Časozberný dokument sleduje desať rokov, počas ktorých sa tiahne stíhanie troch vyšetrovateľov Štátnej bezpečnosti, ktorí pôsobili počas komunistického režimu vo väzení v Uherskom Hradišti.
Teda, pôsobili - podľa výpovedí politických väzňov napájali ľudí na elektródy, dozerali na to, aby atmosféra strachu prenikala všetkými pórmi, aby mlčanlivejší odsúdenci mali prominentný výhľad na šibenicu, aby nikto nedúfal, že sa vyhne ich krutosti.
„Prežil som v živote všetko - strach, hlad, biedu ... biedu, mučenie, žalár a slávu a porobu, príšernú,“ hovorí v dokumente jeden z politických väzňov.
Účastníci vlaňajších prvomájových osláv otázky Kristiny Vlachovej nazývajú „rýpaním v minulosti, ktoré nič dobré neprinesie“. A zdá sa, že podobne uvažujú mnohí, napríklad aj niektorí sudcovia.
Práve pre „rýpanie v minulosti“ sa Kristina Vlachová ocitla v Ústave pamäti národa. Jej filmy Cesty nádeje a Dračia sadba ukazujú hlboké jazvy, ktoré v Česku a na Slovensku vypálil nacizmus a neskôr komunizmus.
A neustále v nich zaznieva nástojčivá a nepríjemná otázka, ako sa s tou minulosťou vyrovnať?
Kauzu Uherské Hradiště bude Česká televízia reprízovať po polnoci z nedele na pondelok a aj o deň neskôr, Dračiu sadbu odvysiela ČT2 11. marca v hlavnom večernom programe.
V tom čase už vzácna filmárka vzácnych snímok Kristina Vlachová bude v pôsobiť v Čechách.