„Ideme, ideme, rýchlo, rýchlo,“ poháňa slovenskú delegáciu v päťhviezdičkovom hoteli Corinthia Bab Africa v Tripolise líbyjský protokol.
Stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica s plukovníkom Muammarom Kaddáfím v jeho stane prišlo vo štvrtok večer v poslednej chvíli.
Necháva na seba čakať
Kaddáfí tak naťahuje väčšinu zahraničných delegácií. Ide o jeho vlastnú bezpečnosť, vysvetľujú Líbyjčania. Kolóna áut so slovenskou delegáciou konečne po dvoch hodinách čakania o pol ôsmej večer vyráža k opevnenému komplexu Bab Azizija, kde líbyjský vodca žije.
Všetky cesty, inokedy pomerne rušné, sú v tej chvíli prázdne. Vodiči v kolóne stúpia na plyn a väčšinu cesty sa valia rýchlosťou 170 kilometrov za hodinu. Novinári musia odovzdať mobilné telefóny a tašky.
Do areálu sa vchádza cez tri brány s vysokým múrom. Každý vchod strážia ozbrojení vojaci.
Kaddáfí v stane nebýva
Limuzíny sa zastavia až tesne pred slávnym zeleným stanom, kde Kaddáfí prijíma návštevy. „Je to symbolické, sám sa narodil v púšti v beduínskej rodine. V stane však nebýva,“ hovorí líbyjský ochrankár. Stan je priestranný, pripomína skôr hangár. Je vybavený klimatizáciou i veľkým televízorom s plochou obrazovkou, pred vchodom horí pahreba.
Kaddáfí v stane pred tromi rokmi prijal aj britského premiéra Tonyho Blaira.
Premiér Fico si sadá vedľa Kaddáfího spolu s tlmočníkom. Na zvyšné miesta si sadá aj zvyšok delegácie. Novinári môžu nakrúcať len začiatok rozhovoru.
„Po prvýkrát som tu bol v roku 2005 ako opozičný poslanec. Bolo to veľmi dobré, pretože som stretol veľa zaujímavých ľudí,“ začína rozprávať Fico. „A ako sa máte na Slovensku?“ pýta sa Kaddáfí. Premiér odpovedá, že má novú vládu, s ktorou sa snaží budovať sociálny štát v kombinácii s dobrým hospodárskym rastom.
A vzápätí novinári musia stan opustiť, politici zostávajú osamote.
Ak hovorili o sestričkách, tak medzi štyrmi očami
Po polhodine vychádza von aj delegácia. Ficovi ostáva s líbyjským vodcom päť minút na rozhovor medzi štyrmi očami. O čom sa rozprávali, neprezradil. „O boji proti svetovému imperializmu,“ odpovedá napokon Fico redaktorke TA 3.
Tému bulharských sestričiek odsúdených na trest smrti za úmyselné nakazenie detí počas polhodiny s delegáciou neotvoril. Ak tak urobil, tak to bolo počas krátkeho rozhovoru, keď zostal s Kaddáfím osamote.
Povinná prehliadka
Na záver návštevy si slovenský premiér ešte pozrel trosky budovy, ktorú bombardovali Američania v roku 1986. Pri tomto nálete zomrela aj Kaddáfího adoptívna dcéra. Na toto miesto chodia povinne všetky delegácie, ktoré za Kaddáfím prídu.
Spojené štáty vtedy takto odpovedali na teroristický útok na diskotéku La Belle v Berlíne. Potom už Fico nasadá do limuzíny a vracia sa na letisko, odkiaľ letí na Slovensko.
Fico: Chyba je v preklade. Hovoril po slovensky
Fico svojmu bulharskému kolegovi povedal, že médiá jeho slová dezinterpretovali a zle preložili. Na tlačovke však hovoril po slovensky.
Potom, čo slovenský premiér označil vo štvrtok v Líbyi bulharské sestričky za páchateľky, vysvetľoval včera svoje slová bulharským partnerom. Telefonicky sa spojil s bulharským premiérom Sergejom Staniševom, ktorého informoval o svojej návšteve v Líbyi a údajne mu povedal aj o neoficiálnych súkromných rozhovoroch, ktoré na verejnosti neprezentoval.
Bulharská agentúra Focus napísala, že slovenský premiér svoje slová vysvetľoval ako dezinterpretáciu slovenských médií a zlý preklad. Podľa agentúry bol bulharský prezident Georgi Parvanov s takým vysvetlením spokojný.
Fico na tlačovke v Líbyi po slovensky v súvislosti so sestričkami odsúdenými na trest smrti za úmyselné nakazenie detí vírusom HIV v nemocnici povedal: „Tak intenzívne, ako sa hovorí o páchateľoch, by sa malo hovoriť aj o obetiach.“ Neskôr to vysvetľoval tým, že v právnej terminológii je páchateľ a obvinený to isté. Odborník na trestné právo Juraj Kolesár tvrdí, že páchateľ jednoznačne znamená len toho, komu bola dokázaná vina.
Predstavitelia slovenskej opozície sú však presvedčení, že premiér urobil svojou návštevou v Líbyi hanbu.
Podľa analytika Mesa 10 Milana Ježovicu Fico išiel proti politike Európskej únie. „Tým, že odsúdených zdravotníkov nazval páchateľmi, ukázal, čo si skutočne myslí,“ citovala ho agentúra SITA. Podľa Milana Horta z SDKÚ Fico svojimi vyjadreniami „legitimizoval súdnictvo v Líbyi, nedemokratickom, diktátorskom štáte. A to je najhorší odkaz cesty“.
Bulharsko je presvedčené, že odsúdené sestričky sú nevinné a poprosilo členské štáty EÚ, NATO aj medzinárodné inštitúcie, aby mu pomohli vyslobodiť sestričky. Solidaritu s bulharskými sestričkami vyjadril v liste Kaddáfímu aj prezident Ivan Gašparovič.
(rek)
V čase, keď ešte boli na stretnutí médiá, hovoril Fico Kaddáfímu o tom, že v Líbyi už v minulosti bol.
FOTO TA3