Maďarská polícia prežíva ťažké časy. Nezvládla veľmi jesenné nepokoje. Súdy priznali na začiatku roka odškodné 6,5 milióna forintov dvom osobám za to, že si odsedeli vo väzení šesť rokov za vraždu, ktorú nespáchali. A všetko nasvedčuje, že sa polícia poriadne sekla aj pri vyšetrovaní najznámejšieho maďarského zločinu posledných rokov.
Za osemnásobnú vraždu poslala pravdepodobne spolu so súdmi do väzenia nesprávneho človeka. Jeho advokát už požiadal o obnovenie procesu.
Zabili každého
V máji roku 2002 pravdepodobne dvaja muži postrieľali v banke v Móre pištoľou a samopalom Škorpión osem ľudí. Zabili bez milosti každého, kto v banke bol. V roku 2004 odsúdili za tento masaker na doživotie Ede Kaisera. Ten sa priznal k viacerým lúpežným prepadnutiam, účasť na vraždení v Móre však popiera. Kaiserov údajný druh v Móre László Hajdú na koniec procesu ešte čaká.
O rozsudku panovali od začiatku pochybnosti. Polícia mala iba nepriame dôkazy. Stále nebolo jasné, ako prepad prebiehal, kto strieľal a prečo k masakru došlo. Polícia však tvrdila, že si je istá, že chytila páchateľov.
Tento týždeň zmenila názor. Pri vyšetrovaní inej vraždy zatkla ďalších dvoch potenciálnych páchateľov Lászlóa Nagya a Róberta W. Obaja vraj už priznali, že boli pri prepadnutí banky. Popierajú však, že by niekoho zabili. Polícia ich prítomnosť dokázala lokalizovaním mobilných telefónov, odtlačkom prstu jedného z nich v banke v Móre a druhý nechal na mieste stopu topánky.
Tú našli policajti v Nagyovom byte. Na veľké prekvapenie tam po piatich rokoch objavili aj zbrane, ktoré podľa expertov použili vrahovia pri masakre v Móre. Nález zbraní odborníkov zarazil. Zločinci sa zvyčajne snažia zbraní, ktoré by ich mohli usvedčiť z hromadnej vraždy, zbaviť.
Psychicky narušený vrah
„Dokazuje to, že ide o defektné osobnosti,“ povedal internetovým novinám Index kriminológ Zsolt Németh. Predpokladá, že si Nagy zbrane schoval na pamiatku.
„Mohlo byť pre neho obrovským uspokojením, že bol v banke v Móre pánom života a smrti a že sa celá krajina zaoberala iba ním,“ dodal Németh.
Viac pozornosti, než možné vysvetlenie zbytočného vraždenia, však vyvoláva postup polície. Tá sa teraz opäť tvári, že o vine Nagya a Róberta W. nepochybuje. V prípade Mór sú však už tretím párom, o ktorom to tvrdí.
Ešte v deň vrážd zverejnila mená a fotografie predpokladaných páchateľov Szilárda Horvátha a Róberta Farkasa a vypísala na ich hlavy odmenu 1,5 milióna korún. Zakrátko vysvitlo, že s prípadom nemajú nič spoločné.
Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ priznalo, že vyšetrovanie v istom bode nabralo nesprávny smer a sľúbilo celú vec vrátane použitých policajných postupov prešetriť.
Pracovali pod tlakom
Medzi hlavnými príčinami zlyhania polície sa zatiaľ hovorí iba o obrovskom politickom a spoločenskom tlaku, ktorý ju vraj nútil nájsť vinníka. Brutálny čin naozaj otriasol celou spoločnosťou. V máji 2002 práve dosluhujúci premiér Viktor Orbán napríklad verejne zauvažoval o možnosti obnovenia trestu smrti.
Médiá pripomínajú rok a pol, ktorý uplynul medzi zatknutím Kaisera a Hajdúa a odsúdením prvého na konci roku 2004, keď polícia stále zúfalejšie hľadala dôkazy proti nim. Podľa denníka Népszabadság opustil v tom čase tím vyšetrovateľov viac policajtov vyjadrujúcich pochybnosti, či majú v rukách skutočných vinníkov.
Rozsudok nad Kaiserom postavil justíciu aj pred ďalší problém. Kaisera zatkli a „usvedčili“ aj pomocou jeho bývalého komplica z iných prípadov. Získal za to odmenu 3,5 milióna korún a zníženie vlastného trestu. Teraz riešia, či bude musieť odmenu vrátiť a či ho tiež čaká obnovenie procesu.
Samopal Škorpión
Samopal s rozmermi veľkej pištole vyvinuli ako pomocnú zbraň tankistov, výsadkárov či dôstojníkov.
Dá sa nosiť v puzdre na opasku.
So sklopenou opierkou je dlhý asi 30 centimetrov.
Vyrábali ho v Československu v rokoch 1962 až 1994.
V rôznych verziách môže mať zásobník na 10 až 30 nábojov.
Bojová rýchlosť streľby je 250 rán za minútu.
Rozmery, jednoduchosť a účinnosť spravila zo samopalu obľúbenú zbraň teroristov a zločincov.
![]() FOTO – TASR/AP |