Blair chce mať raketový dáždnik
LONDÝN. Britská vláda včera potvrdila, že so Spojenými štátmi rokuje o využití britského územia pre americký protiraketový systém. Na rozdiel od Česka a Poľska na rokovaní sa ešte nehovorí, ktoré prvky systému by na britskom území mohli byť.
Podľa BBC o tom už hovoril premiér Tony Blair s americkým prezidentom Georgeom Bushom.
Týždenník Economist napísal, že Blair sa od jesene snaží zaistiť, aby bola Británia sídlom jednej z protiraketových základní. Blair je presvedčený, že protiraketový systém môže fungovať, a chce, aby Británia bola pod jeho ochranou. (čtk)
Američania na ďalší systém nemajú
BERLÍN. Vývoj európsko-amerického protiraketového systému MEADS je pridrahý a projektu hrozí ukončenie. Napísal to nemecký denník Die Welt. Američania majú ťažkosti s financovaním projektu, a nemecká vláda preto zastavila svoju časť príspevkov. Na projekte sa podieľa ešte Taliansko. MEADS je určený proti raketám krátkeho doletu, kým americký systém s plánovanými základňami v Poľsku a Česku je proti strelám stredného a dlhého doletu. (čtk)
Pakistan vyskúšal nové rakety
ISLAMABAD. Pakistan úspešne vyskúšal novú verziu rakety dlhého doletu. Je schopná niesť jadrovú nálož. Dolet rakety Hatf-6 je až 2-tisíc kilometrov, takže by mohla zasiahnuť veľké mestá v Indii. Vlani Pakistan úspešne testoval rakety stredného doletu Haft-4 s doletom 700 kilometrov a Haft-5 s doletom 1300 kilometrov. (čtk)
Cheneyho zneisťuje čínske zbrojenie
SYDNEY. Americký viceprezident Dick Cheney vyjadril obavy v súvislosti s posilňovaním vojenských kapacít Číny a zapochyboval, či Severná Kórea splní svoje záväzky vyplývajúce z nedávnej jadrovej dohody. Cheney počas návštevy Austrálie vyjadril obavy v súvislosti s januárovým testom, počas ktorého Čína zostrelila satelit, a znepokojuje ho aj rýchle tempo vojenského posilňovania.