Silná mexická trojka

Sedemdesiaty deviaty ročník Oscarov osviežili medzinárodné nominácie, ich spoločným jazykom je obchod.

Režiséri snímok, ašpirujúcich na Oscara pre cudzojazyčný film, zľava Deepa Mehta (Voda, Kanada), Guillermo del Toro (Faunov labyrint, Mexiko) a Susanne Bier (Po svadbe, Dánsko), nad nimi Florian Henckel von Donnersmarck (Životy tých druhých, Nemecko).Režiséri snímok, ašpirujúcich na Oscara pre cudzojazyčný film, zľava Deepa Mehta (Voda, Kanada), Guillermo del Toro (Faunov labyrint, Mexiko) a Susanne Bier (Po svadbe, Dánsko), nad nimi Florian Henckel von Donnersmarck (Životy tých druhých, Nemecko). (Zdroj: MARIKA ONDRUCHOVÁ)

Laura Ziskinová, producentka odovzdávania ocenení Americkej filmovej akadémie, ktoré sa uskutočnilo v noci nadnes, už v piatok na tlačovej konferencii ohlásila víťaza tohto ročníka Oscarov: „Je ním diverzita.” Štúdiá do globalizácie priemyslu ženú najmä zisky, neamerické filmové trhy sú totiž pre amerických producentov čoraz dôležitejšie.

Podľa agentúry AP tvoril podiel ziskov z predaja v USA v roku 2005 iba necelých štyridsať percent. Zahraniční herci, režiséri alebo dokonca cudzie jazyky použité vo filmoch zlepšujú ich predajnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemci sú zaručenými divákmi svojich hollywoodskych režisérov, Španieli a Mexičania si takisto nenechajú ujsť filmy, pri ktorých nemusia čítať titulky alebo vidia známu tvár. A zisky rastú, či sú v eurách, librách alebo je­noch.

Mexicko-americký ročník?

Preto v tomto ročníku dostal priestor Eastwoodov americký film o Japonsku v japončine, natočený na Islande (Listy z Iwo Jima), mexický film natočený v Španielsku (Faunov labyrint), kanadský film o Indii natočený na Srí Lanke Water (Voda, hudbu k nemu nahrali v Bratislave slovenskí hudobníci pod taktovkou Petra Breinera) alebo americký film Babel, v ktorom sa iba 45 minút hovorí po anglicky.

Príbeh sa ďalej odvíja v arabčine, berberčine, španielčine či dokonca v japonskej znakovej reči.

SkryťVypnúť reklamu

V ženských hereckých kategóriách bolo z 10 nominova­ných až 7 herečiek neamerického pôvodu. Japonka Rinko Kikuchiová (Babel) sa iba teraz učí po anglicky.

Najsilnejšou Oscarovou trojkou boli tento rok dozaista mexickí režiséri a priatelia Guillermo del Toro, Alfonso Cuarón a Alejandro González Inárritu. Ich tri filmy si podelili desatinu Oscarových nominácií. Z nich iba del Toro súťažil s mexickým filmom, Cuarón (Potomkovia ľudí) a Inárritu (Babel) už nadobro opustili Mexiko. „Filmárska rodina v Mexiku je veľká a talentovaná, nie je tam však filmový priemysel,” uviedol režisér Faunovho labyrintu.

Inárritu pre režírovanie hollywoodskych 21 gramov preniesol svoju kariéru do Hollywoo­du. Po vyhrážkach mexických únoscov presťahoval do Los Angeles aj svoju rodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Za mexickými nomináciami však treba vidieť aj iné posol­stvo, veď hranica najbližšie od Hollywoodu je práve tá mexická, na ktorej sa v týchto dňoch stavia vysoký múr. „Výnimočné príbehy prinášajú výnimočnú zábavu,” dodala producentka Ziskinová.

Koniec problémov s menami

Sivú stránku globalizácie zaujímavo vystihla dánska režisérka Susanne Bier. Jej snímka Po svadbe (After the Wedding) súťažila v kategórii cudzojazyčný film, zároveň však dokončuje svoj prvý hollywoodsky film Things we lost in the Fire. Štedrosť americkej produkcie, kvalita občerstvenia a najmä izolácia počas nakrúcania podľa nej zvyšujú riziko straty schopnosti komunikovať s divákmi.

Medzinárodná diverzita Oscarov prináša však aj komplikácie. Nie je nič trápnejšie ako zle prečítané meno držiteľa Oscara. Všetky mená nominovaných boli preto pre účinkujúcich pripravené vo fonetickom prepise. Ako uviedla producentka šou: „Po skúsenostiach s ohlasovaním nominácie režiséra filmu Babel, Alejandra Gonzáleza Inárritu, sme tejto otázke venovali mimoriadnu pozornosť.”

SkryťVypnúť reklamu

Akadémia chcela predsa ukázať, že zahraničných filmárov a hercov neprehliada a rešpektuje. Možno práve oni budú o pár rokov dominovať Oscarom.

V pôvodnej verzii textu sme chybne uviedli priezvisko Clintwood namiesto Eastwood, opravené 26.2.2007 o 12.22

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 109
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 239
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 213
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 067
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 003
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu