BRATISLAVA. Poradca premiéra Pavol Hamžík nie je podľa informácií SME medzi navrhovanými veľvyslancami, o ktorých má v stredu rozhodnúť vláda a po nej definitívne prezident. Premiér Robert Fico sa na menách už s Ivanom Gašparovičom predbežne dohodol a proti Hamžíkovi sa postavil práve prezident.
Hamžík mal ísť podľa pôvodných plánov Smeru a ministerstva za veľvyslanca do Prahy. Bývalý minister zahraničia Mečiarovej vlády, vicepremiér prvej Dzurindovej vlády a šéf SOP Hamžík to komentovať nechcel. „To neviem potvrdiť. Nič o tom neviem,“ povedal.
V Česku teda zatiaľ ako náš zástupca zostane spisovateľ Ladislav Ballek, ktorý je veľvyslancom už viac ako šesť rokov. Nechce sa už vrátiť pracovať na ministerstvo, rád by sa venoval najmä písaniu.
Prezident má vlastnú
predstavu
Gašparovič si vraj na Ballekovom mieste predstavuje iného človeka ako Hamžíka. Jeho hovorca Marek Trubač vec nechcel komentovať. Gašparovič už za veľvyslancov dokázal presadiť sebe blízkych ľudí, napríklad Augustína Čisára, ktorý Slovensko zastupuje v Moskve.
V dôverných materiáloch na rokovanie vlády podľa informácií SME nie je ani bývalý tieňový minister zahraničia Smeru a číslo 75 volebnej kandidátky Juraj Zervan. S ministerstvom sa súdi vo viacerých prípadoch. Jeden spor pre nesprístupnené informácie už vyhral.
Kto kam pôjde
Do Grécka má ísť Ján Voderadský, ktorý už bol veľvyslancom v Španielsku, na Cyprus niekdajšia veľvyslankyňa v Austrálii Anna Tureničová a do Švédska bývalý šéf kancelárie Eduarda Kukana Peter Kmec. S Kmecom sa pôvodne počítalo ako s veľvyslancom v Slovinsku, kde je Roman Paldan takmer päť rokov.
Veľvyslanca v Ľubľane zrejme ministerstvo v „prvom kole“ nevymení. Do Francúzska ministerstvo navrhuje Jána Kuderjavého a vymeniť sa majú aj vedúci misií vo Vatikáne, v Turecku a Rumunsku.
Navrhnutý je aj agent ŠtB
Medzi navrhnutými veľvyslancami je aj Peter Zsoldos, ktorý má ísť do Egypta. Zsoldosa evidovala komunistická ŠtB ako agenta. Niekdajší ambasádor v Portugalsku a Spojených arabských emirátoch tvrdí, že to bolo bez jeho vedomia, aj keď odborníci takúto možnosť vylučujú.
Hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda povedal, že Zsoldos má nielen previerku Národného bezpečnostného úradu, ale aj Európskej únie a NATO. Či ho schváli vláda a Gašparovič, stále nie je isté.
V Sarajeve stále pôsobí bývalý príslušník ŠtB Miroslav Mojžita.
V nasledujúcich mesiacoch chce ministerstvo vystriedať ďalších zhruba desať veľvyslancov - aj v USA. Vo svojich úradoch sú dlhšie ako obvyklé štyri roky aj veľvyslanci v Líbyi, Slovinsku a Nigérii.
Kto kam pôjde
Cyprus – Anna Tureničová
Egypt – Peter Zsoldos
Francúzsko – Ján Kuderjavý
Grécko – Ján Voderadský
Švédsko – Peter Kmec
Vláda chce v prvej vlne vymeniť diplomatov aj v Česku, Rumunsku, Vatikáne, Veľkej Británii a Turecku.