Varšava 28. februára (TASR) - Nová kniha od poľského kňaza skúma sledovanie katolíckej cirkvi v krajine bývalou komunistickou tajnou políciou a jej snahy prinútiť kňazov k spolupráci.
Autor Tadeusz Isakowicz-Zaleski poskytuje v dnes publikovanej knihe Kňazi a tajná služba pohľad na to, nakoľko štátna bezpečnosť prenikla do cirkvi v Poľsku. Píše aj o tom, akým represáliám boli vystavení kňazi, ktorí spoluprácu odmietali alebo spolupracovali so Solidaritou.
Isakowicz-Zaleski, ktorý pôsobil ako krakovský kaplán v hnutí Solidarita, sa musel pri skúmaní archívov v Inštitúte pamäti národa obmedziť na krakovské arcibiskupstvo, od diecézy dostal tiež zákaz robiť rozhovory. V knihe tvrdí, že približne 30 kňazov - vrátane štyroch biskupov - kedysi spojených s cirkvou v Krakove registrovala tajná polícia ako informátorov.
Isakowicz-Zaleski patrí k hlavným postavám snahy odhaliť kňazov, ktorí v Poľsku spolupracovali s komunistickými orgánmi. Cirkev podľa neho musí priznať chyby, ľutovať a zahojiť tak rany. V úvode knihy píše, že vyhýbanie sa tomuto problému zo strany cirkvi môže viesť k nezvratným škodám. Predovšetkým vrhne tieň na drvivú väčšinu kňazov, ktorí s tajnou políciou nikdy nespolupracovali.
O skompromitovaných kňazoch sa v Poľsku z veľkej časti nehovorilo až do smrti Jána Pavla II. v roku 2005. Podľa niektorých bola dôvodom obava, že mu to spôsobí nepríjemnosti, uviedla agentúra Associated Press.
Rozširujúce sa odhalenia spolupráce kňazov, ktoré v ostatnom čase otriasli cirkvou v Poľsku, však narušili jej obraz odvážneho odporcu komunizmu. Najväčším úderom bola januárová rezignácia novovymenovaného varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielgusa po priznaní, že pod tlakom podpísal dokument o spolupráci s tajnou službou.
Cirkevní predstavitelia a historici uvádzajú, že hoci cirkev pola pilierom odporu voči komunizmu, približne 10-15 percent poľských kňazov nátlakom prinútili k podávaniu informácii alebo inej spolupráci s tajnou políciou.