SUCHUMI. Separatistickému Abcházsku na severe Gruzínska sa nepodarilo v nedeľných parlamentných voľbách sformovať nový zákonodarný zbor. Voliči vybrali len polovicu poslancov.
Separatisti napriek tomu hlasovanie velebia ako ďalší krok provincie na ceste k nezávislosti od Tbilisi. Gruzínci považujú voľby za nezákonné.
Voliči zvolili len 18 z 35 zákonodarcov, zvyšných 17 poslaneckých kresiel nebolo obsadených, pretože žiadny z kandidátov nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Voliči o nich rozhodnú o dva týždne.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili označil v nedeľu hlasovanie za nezákonné. Jeho výsledky podľa hlavy štátu nikto neuzná, pretože z Abcházska „bolo vyhnaných s pomocou cudzincov 400-tisíc až 500-tisíc ľudí“.
Saakašvili narážal na podporu Moskvy abcházskych separatistov a na Gruzíncov, ktorí z Abcházska museli odísť počas vojny na začiatku 90. rokov minulého storočia. Dnes patria utečenci z Abcházska aj Južného Osetska, ktoré podobne ako Suchumi vyhlásilo nezávislosť od Tbilisi, medzi najchudobnejších obyvateľov Gruzínska.
Obidve republiky sa od Gruzínska odtrhli za neskrývanej podpory Moskvy. Ich občanom napríklad Rusko platí penzie a vydáva ruské pasy. Prejsť hranice na separatistické územie je oveľa jednoduchšie spoza ruských hraníc než z Gruzínska. Namiesto gruzínskych lari sa tam platí ruskými rubľami. Napriek tomu, že podľa medzinárodných zmlúv ide stále o územie Gruzínska a žiaden štát na svete ich oficiálne neuznáva.
Režimy v Suchumi aj Cchinvali tvrdia, že na nezávislosť majú väčšie právo než Kosovo, ktoré by sa rado odtrhlo od Srbska.
Prezident Saakašvili síce po nástupe do úradu v roku 2003 sľúbil, že obe separatistické republiky vráti pod gruzínsku správu, vyriešenie zamrznutých konfliktov je však zatiaľ v nedohľadne.
Autor: rek