Bude útok fungovať? Na túto otázku si v rovnomennej štúdii odpovedá britský odborník na nukleárne zbrane Frank Barnaby (79) z vplyvného britského think-tanku Oxford Research group.
Útok na Irán by podľa Barnabyho správy, ktorú zverejnil včera, ovocie v podobe menej nebezpečného Iránu nepriniesol. Podobne ako v nedávnej analýze skupiny britských mimovládok aj on si myslí, že atak proti teokratickému režimu nesie priveľa rizík.
Okrem iného by mohol napáchať aj veľkú ekologickú katastrofu podobnú tej v Černobyle.
O možnom preventívnom útoku na Irán sa hovorí v súvislosti s jeho jadrovým programom, ktorý Teherán nepozastavil ani po uvalení sankcií OSN. Západ sa obáva, že Irán pod zásterkou mierového využitia jadra tajne pracuje na atómovej zbrani.
Kontraproduktívny útok
To síce podľa Barnabyho naozaj nie je vylúčené, prípadný letecký útok by však toto riziko neodvrátil. Práve naopak.
Ak Irán buduje atómovú zbraň, napreduje len veľmi pomaly. Po vojenskom útoku by sa to zmenilo a nevypočítateľný islamský režim by vyhlásil preteky v jadrovom zbrojení. „Ak Irán zbombardujú, celá spoločnosť bude jednotne podporovať vládu, aby čo najrýchlejšie vybudovala nukleárnu zbraň,“ povedal agentúre Reuters.
Barnaby je skeptický, či by letecký útok na iránske zariadenia vôbec postačil. Operáciu zo vzduchu komplikuje veľký počet jadrových zariadení v krajine, skrytých hlboko v zemi s niekoľkometrovými betónovými plášťami. Bez podrobných spravodajských informácií by útok nemal šancu na úspech.
A tie podľa Barnabyho západ nemá. „Bolo by chybou veriť, že iránske zariadenia sa dajú zničiť bombardovaním,“ napísal Barnaby, ktorý sám asistoval pri pokusných podzemných jadrových testoch a hrozivú silu nukleárnej zbrane dobre pozná.