BRATISLAVA. Novou externou poradkyňou premiéra Roberta Fica pre médiá sa stala psychologička Ľubica Mižičková. Potvrdila, že mu bude radiť, aby sa vrátil do diskusných relácií v televíziách, a aby začal dávať väčšie rozhovory pre tlač.
Premiérove vzťahy s médiami sú napäté, kritizovaný bol už za volebnú noc, počas ktorej Smer nepustil novinárov do budovy, a dal sa chrániť bezpečnostnou službou. „Médiá nikdy neboli príliš naklonené Smeru, a nie sú ani teraz naklonené vláde. Volebná noc bola možno vyjadrením nášho vzťahu k novinárom,“ povedala v tom čase jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Fico často porovnáva prístup médií k jeho a k predchádzajúcej vláde. Martin Maruška, hovorca expremiéra Mikuláša Dzurindu, hovorí, že za jeho vlády boli vzťahy s médiami celkom štandardné, aké majú byť v demokracii. „Nemyslím si, že by bola vláda premiéra Dzurindu zo strany médií nejako šetrená,“ povedal.
Expertka na komunikáciu Oľga Škvareninová si myslí, že Fico má šancu zmeniť svoj prístup k médiám, ak odstráni stres, ktorý naňho dolieha. „Na jeho komunikácii vidno, že je veľmi vyťažený až prepracovaný. Politik by nemal svoj stres dávať najavo, tým len nahráva novinárom,“ povedala.
Mižičková nahradila Ľudmilu Benkovičovú, ktorá sa nedávno stala šéfkou Štatistického úradu. Dzurinda poradcu s podobnou náplňou práce nemal.
Výroky o médiách
„Niektorí novinári na Slovensku sa správajú ako rádio Jerevan. Ja poviem, že sa rozdávali bicykle, a vy poviete, že sa kradli autá.“
SITA, 23.2.2007
„Nepotrebujem sa im podlizovať, a ani s nimi bojovať. Možno médiá neboli naučené na takýto prístup politikov, ale iný nebudem,“
„Nikdy sa im nebudem pchať do priazne. Ja si udržujem určitý odstup od novinárskej obce, ale to je asi ten najlepší spôsob, ktorý môže byť. Ale to, čo sa udialo, v súvislosti s mojou ponukou na pomoc líbyjským deťom, na ich liečenie, považujem za novinárske chrapúnstvo, lebo tie posuny nastali úmyselne.“
TASR, 28.12.2006 SRo 24.2.2007
Autor: zu