BRATISLAVA. Na prípad platí nepísané informačné embargo, napriek tomu, že sa okrem ministerstva obrany k nešťastiu vyjadril aj šéf Vojenského opravárenského podniku. Stále viac sa hovorí, že v podniku skladovali na jednom mieste viac munície, ako bolo bezpečné a s výbušninami nepracovali len vyškolení pracovníci, ale aj brigádnici.
Ticho o prípade
Riaditeľ podniku Jozef Berák predstúpil pred verejnosť až tri dni po nešťastí. Vysvetlil to tým, že riešil krízový stav a v podniku nefungujú telefóny, e–maily ani faxy. „Pracujeme v náhradných priestoroch, ktoré sú veľmi poškodené.“
Na otázky odpovedal nekonkrétne. Vedeniu podniku trvalo vraj zistenie evidencie preto dlho, lebo všetci odborní pracovníci boli pri hasení požiaru. Nevyjadril sa ani ku slovám ministra Kašického, že v sklade bolo pravdepodobne väčšie množstvo munície, ako bolo prípustné.
Podľa odborníka z prostredia obranného priemyslu, ktorý nechcel byť menovaný, sila tlakovej vlny dokazuje, že predpisy boli porušené. „Bolo tam jednoznačne viac výbušnín, ako malo byť,“ myslí si. Podľa experta si podnik zrejme nabral viac zákaziek, ako stíhal vykonávať. „Výsledok je, že vedenie napokon nevedelo, koľko ľudí má na pracovisku a že tam boli aj ľudia, ktorí tam nemali byť.“
Podľa informácií SME z prostredia závodu sa k práci s výbušninami mohli dostať aj brigádnici bez dostatočného školenia. Berák však poprel, že by podnik zamestnával nevyškolených ľudí. „Pracovníci, ktorí chceli pracovať na zodpovednejších postoch, museli prejsť školením,“ povedal. Posledné školenie sa podľa neho uskutočnilo zhruba pred dvomi týždňami.
Skúpi na informácie boli aj ďalší zástupcovia podniku. Člen predstavenstva Ivan Roštár hovorí, že nevie o tom, že by v skladoch bolo viac munície. Člen dozornej rady Milan Oršul za zamestnancov tvrdil, že dozorná rada sa bezpečnostnými otázkami nezaoberá.
Munícia iných spoločností
V areáli vojenského podniku údajne skladovali aj muníciu viacerých spoločností, ktorým podnik prenajíma skladové priestory. Dušan Herda z dubnickej spoločnosti S.M.S. potvrdil, že v objekte skladujú muníciu aj oni. „Nejde o prenájom priestorov, ale o zákazku na ošetrenie munície,“ povedal. Spoločnosť zatiaľ nemohla skontrolovať, či výbuch poškodil aj ich majetok. „Zatiaľ nás tam nepustili. Údajne je však náš materiál nedotknutý,“ dodal.
Hala s malými miestnosťami
Podľa hovorcu ministerstva obrany Vladimíra Gemelu vyšetrovanie môže trvať týždne, no už teraz je zrejmé vážne porušenie niektorých pracovných postupov. „Preverujeme, odkiaľ išiel prvý a druhý výbuch a ako sú posunuté priečky.“ Porušené boli podľa neho minimálne predpisy o uskladňovaní munície.
Budova, ktorú výbuch zrovnal úplne so zemou, má osobitný režim s presne definovanými smernicami. Skladá sa z malých miestností, pričom v každej robilo iba niekoľko pracovníkov. Každá z nich mala odvetrávacie okno. Ak by nastal výbuch, tlaková vlna by išla von cez toto okno. Mohla by tak spôsobiť zranenie či smrť iba tým osobám, ktoré boli v miestnosti.
Nemohlo by však dôjsť k takej rozsiahlej deštrukcii ako v piatok. Aj to napovedá, že munície tam mohlo byť oveľa viac, ako podľa predpisov malo byť.
Chyby sa urobili zrejme aj pri evidencii rozobraných častí munície, ktoré musia byť navzájom prísne oddelené. Mohli sa však zmiešať, čo tiež mohlo mať veľmi negatívne dôsledky.
Hovorca ministerstva obrany povedal, že po právnej stránke je za tragédiu zodpovedné vedenie podniku.
Podnik mával zisky
Štyri opravárenské podniky sa zmenili na štátne akciovky.
Podnik v Novákoch je jedným z piatich vojenských opravárenských podnikov, ktorých zakladateľom je ministerstvo obrany. Štyri z nich sa začiatkom roka 2005 ešte pod vedením ministra Juraja Lišku z SDKÚ transformovali na akciové spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. Akciovkami sa stali aj Vojenský opravárenský podnik Trenčín, Letecké opravovne Trenčín a Banská Bystrica.
Pred zmenou právnej formy časť vtedajšej opozície vystríhala, vraj ide o prvý krok pred privatizáciou. Bývalý minister obrany Martin Fedor z SDKÚ tvrdí, že išlo o „strašenie“ a privatizáciu nepripravovali. Rozdiel bol podľa neho v tom, že jediným akcionárom síce zostalo ministerstvo obrany, ale podniky už nie sú priamo napojené na štátny rozpočet.
„V súčasnosti ministerstvo obrany neuvažuje o nijakej privatizácii,“ tvrdí aj súčasné vedenie ministerstva a jeho hovorca Vladimír Gemela. Vznik akciových spoločností ministerstvo zdôvodňuje dlhodobým znižovaním nákladov na obslužné činnosti pre potreby ministerstva. „Transformáciou sa vytvoril priestor na získavanie kontraktov mimo rezortu obrany, zvýšila sa ziskovosť a rentabilita podnikov,“ hovorí dnes Gemela.
Štátny vojenský opravárenský podnik Nováky založili v roku 1957. Medzi hlavné činnosti podniku patrí podľa obchodného registra výroba školnej, cvičnej a ostrej munície, vývoj a výroba špeciálnych zariadení, opravárenská činnosť, delaborácia a likvidácia munície.
Novácky podnik patrí podľa viacerých zdrojov z prostredia obranného priemyslu medzi najrentabilnejšie vojenské podniky. Podľa Fedora o tom svedčia najmä zákazky podniku z Česka, Maďarska alebo Bulharska.
Autor: knm, mp