NOVÁKY. Zamestnanci z Vojenského opravárenského podniku v Novákoch nechcú o práci hovoriť otvorene, zverejniť svoje meno. Boja sa, že prídu o prácu.
Robotníčka z delaboračnej haly povedala, že viacerí pokladajú za jednu z príčin výbuchu vysoké zásoby munície, čo podľa predpisov nie je prípustné. Spomína to aj minister obrany František Kašický.
Pod tragédiu sa vraj mohol podpísať aj vysoký počet brigádnikov, ktorí neboli dostatočne vyškolení. Zaraďovali ich pritom na rovnaké rizikové práce ako vyškolených pracovníkov, hoci prešli iba krátkym školením. To podľa nej nemuselo vždy postačovať. „Vyškolení pracovníci absolvovali závodnú školu práce, ktorú mám za sebou aj ja. Organizuje sa približne v päťročných intervaloch pre pracovníkov zaradených do trvalého pracovného pomeru,“ dodala. Takáto výučba trvala asi tri mesiace.
„Vyučovalo nás viac odborníkov, takže sme sa dozvedeli všetko o munícii, ale aj o rizikách práce s ňou,“ povedala. Školenia pre brigádnikov trvali podľa nej podstatne kratšie a nemuseli vždy obsiahnuť všetko, čo vyžadovalo kvalitnú prípravu.
Nie všetko sa dodržiavalo
Hoci platí, že vo výrobných priestoroch majú byť uskladnené iba zásoby pre jednu zmenu, nie vždy sa to dodržiavalo.
Niekedy sa uskladnilo väčšie množstvo munície, čo sa zrejme stalo osudným aj v deň výbuchu. Naopak, na niektoré bezpečnostné pravidlá sa úzkostlivo dbalo. Bolo to napríklad fajčenie a otvorený oheň. „Bolo to v našom záujme. Všetci sme vedeli, že stačí odhodený ohorok, a letíme.“ Na fajčenie slúžila jediná miestnosť, oddelená od okolitého priestoru.
Robotníčka spochybňuje aj tvrdenia, že v objekte sa mohli pohybovať osoby, ktoré tu neboli zamestnané. „To považujem takmer za nemožné, prísne sa to sledovalo,“ tvrdí. Bolo to rovnako tvrdé pravidlo, ako to, že pri práci na sebe nesmeli mať nijaké syntetické oblečenie.
Ďalší z pracovníkov je tiež presvedčený, že hlavnou príčinou bolo uskladnenie veľkého množstva munície. „Robím tu viac ako desať rokov. V minulosti sa to sledovalo omnoho prísnejšie. Nerobili sa zásoby, tie sa odvážali do okolitých skladov. V posledných rokoch akoby sa toto pravidlo už nebralo celkom vážne.“
Nevedia, čo bude ďalej
Väčšina zamestnancov žije od piatkového výbuchu v neistote. Nevedia, či bude podnik ďalej fungovať a koľkí z nich prídu o prácu.
Viacerí z nich nám potvrdili, že vedenie ich zatiaľ neinformovalo o tom, čo ďalej. „Ani počas včerajšieho dňa nás nikto nevyrozumel, hoci na to netrpezlivo čakáme,“ povedala nám robotníčka z delaboračnej dielne, v ktorej nastal výbuch. Vedenie podniku tvrdí, že informovali zatiaľ aspoň tých pracovníkov, s ktorými sa im podarilo spojiť.
Generálny riaditeľ Jozef Berák hovorí, že postupne budú informovať všetkých 381 zamestnancov. Pre koľkých z nich budú mať aj ďalej prácu, nevedel