Americko-iracká operácia na posilnenie bezpečnosti v Bagdade sa v tejto fáze čoraz jasnejšie sústreďuje na šiitské milície.
Zdá sa, že očakávané zmeny v irackej vláde zasiahnu najviac najmä ministrov blízkych milíciám. Američania obviňujú šiitské milície spolu so sunnitskými teroristickými skupinami zo sektárskeho násilia a tieto zoskupenia sú hlavnými cieľmi súčasnej operácie.
Teror z ulíc nezmizol
V Bagdade, kde sa už tri týždne v plnej sile pohybujú americkí a irackí vojaci (na snímke ČTK/AP), však nepociťujú nijakú výraznejšiu úľavu od teroristov.
Aj včera tam na trhu s knihami vybuchla bomba a zabila najmenej 28 ľudí. Iracká vláda a americká armáda vyhlasujú, že bezpečnostná situácia v metropole sa zlepšuje. Priznávajú však, že teroristi sú ešte stále príliš veľkou výzvou.
Najčastejšie amerických a irackých vojakov vidieť v týchto dňoch v šiitskej štvrti Sadr City. Vojaci tam od nedele prehľadávajú dom po dome a hliadkujú na uliciach.
V kedysi odbojnej štvrti je však pokoj. Záťah sa nestretol s nijakým odporom, ale nateraz nepriniesol ani výsledky v podobe zatknutých militantov či objavenia tajných skladov zbraní, tak ako to bolo zvykom pri iných operáciách.
Sadr o všetkom vedel?
Podľa svetových agentúr je to preto, lebo vláda premiéra Nuriho Malíkiho akciu „predrokovala“ so šiitskými milíciami vedenými Muktadom Sadrom. Ten to odmieta, ale nemôže poprieť, že svojim ľuďom dal príkaz, aby sa zdržali akcií proti Američanom a irackým vojakom. Už týždne pred začiatkom operácie dostali šiitskí milicionári pokyn, aby schovali zbrane a zmizli medzi civilistami.
Záťah v Sadr City, ktorý americké médiá označujú za nateraz najambicióznejšiu časť operácie v Bagdade, je aj testom ochoty šiitského premiéra Malíkiho postaviť sa šiitským milíciám. Ich politické krídlo je zatiaľ stále súčasťou vlády a Malíki sa doteraz snažil vyhnúť priamej konfrontácii. Do tej ho však masívne tlačia Američania, a teda nie je vylúčené, že časť šiitských ministrov lojálnych radikálnemu duchovnému Muktadovi Sadrovi, z vlády vyhodí.
Hoci v Sadr City sa s milíciami zatiaľ zaobchádza mierne, v ich ďalších baštách v Karbale či Basre sa odohrali pomerne dramatické udalosti. V Karbale podnikli Američania záťah v dome jedného z lídrov milícií, v Basre zase Briti s Iračanmi objavili v budove tamojšej tajnej polície väzňov so znakmi mučenia.
Proti milíciám
l Vyše tisíc amerických a irackých vojakov robí záťahy v bagdadskej bašte šiitských milícií v Sadr City.
l Zatiaľ nenašli nijaké zbrane a nezatkli ani jedného ozbrojenca.
l Úspešnejšie dopadli razie v Basre, kde chytili piatich militantov.
l Očakáva sa, že premiér Malíki odvolá šiitských ministrov lojálnych radikálnemu Sadrovi.