Signalizácia pre pestovateľovUrčite si mnohí všimli kvitnúce marhule či napučané broskyne. Vlani sme v rovnakom období mali ešte len prvých pár dní bez snehu. Urýchlenie vegetácie medzi týmito dvoma rokmi je približne mesiac. Či to bude na škodu, bez výraznejších vplyvov alebo dokonca pozitívne, sa teraz nedá predpokladať. Príroda sa so zmenami vysporiada, pre človeka to však môže znamenať nižšiu alebo aj nijakú úrodu. Kvitnúce marhule bez včiel totiž ťažko zarodia.
Preto si treba dobre všímať prebúdzanie sa vegetácie a podľa rastových fáz ovocných stromov prispôsobiť termín aplikácie prípravkov na ochranu rastlín. Medzi prvé jarné ošetrenia ovocných stromov patrí postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov. Jej pôvodca prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov. Aj keď len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov, býva hlavným zdrojom jarnej infekcie. Šírenie tejto choroby si vyžaduje vlhké, daždivé počasie a nižšie teploty (okolo 10 stupňov).
Pri pučaní broskýň počas daždivého počasia je ošetrenie proti tejto chorobe nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek - v období nalievania sa púčikov, keď sa z nich vysúvajú prvé vrcholčeky zelených lístkov. Tento čas trvá veľmi krátko a pre účinnosť zákroku je rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Kuprotix 20 DKV alebo Champion 50 WP, prípadne aj sírnatý prípravok Sulka. Pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie, a tým aj riziko infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan SC 750, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Efuzin 500 SC alebo Syllit 65. Tieto možno použiť aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba urobiť 7 až 14 dní po prvom ošetrení, najneskôr však do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny má byť 1000 litrov na hektár. Po kvitnutí treba poškodené listy mechanicky odstrániť.
Mucha fúzavka cesnaková škodí predovšetkým na porastoch zimného cesnaku. Prezimuje v štádiu dospelých múch. Vylieta skoro na jar a v tomto období sa dá očakávať, že kladie vajíčka. Vyliahnuté larvy poškodzujú vrcholové listy. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelným výskytom, a to prípravkami Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Reldan 40 EC. Postrek sa odporúča o 14 dní zopakovať.
Stanislav Barok