Varšava 9. marca (TASR) - Viac ako 500 duchovných poľskej diecézy Rzeszow vyzvalo autora knižnej publikácie Kňazi a tajná služba, niekdajšieho krakovského kaplána hnutia Solidarita, Tadeusza Isakowicza-Zaleského, aby sa ospravedlnil, pretože v knihe označil za agenta komunistickej tajnej služby aj tamojšieho biskupa Kazimierza Gorného.
Pobúrení kňazi podpísali príslušný list, v ktorom konštatujú, že spomínané obvinenie sa opiera o výpovede tých, ktorí cirkev prenasledovali, teda samotných orgánov bývalého režimu.
Autor kontroverzne prijímanej publikácie, ktorý sa pokúsil priblížiť čitateľom, nakoľko štátna bezpečnosť prenikla do poľskej cirkvi a akým represáliám boli vystavení kňazi, ktorí spoluprácu odmietali alebo spolupracovali so Solidaritou, čelí však aj ďalšej kritike.
Vo svojom diele totiž zrejme odhalil aj prekvapujúcu minulosť aktívnych diplomatov Vatikánu, medzi ktorých možno zaradiť i pápežského nuncia na Slovensku Henryka Józefa Nowackého, ktorý podľa autora pôsobil ako neformálny informátor s krycím menom Henryk.
Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ktorý sa musel pri skúmaní archívov v Inštitúte pamäti národa obmedziť na krakovské arcibiskupstvo a od diecézy dostal zákaz robiť rozhovory, tvrdí, že približne 30 kňazov - vrátane štyroch biskupov - kedysi spojených s cirkvou v Krakove, registrovali tajné bezpečnostné zložky ako informátorov.
Kritizovaný duchovný v reakcii na kritické ohlasy vyhlásil, že očakával vážnu diskusiu o obsahu, ale zo strany cirkvi a cirkevných médií sa dočkal iba ideologicky podfarbených komentárov. "Nemám inú možnosť, ako vyvrátiť všetky výhrady sprístupnením príslušných tajných spisov," zdôraznil muž, ktorý patrí medzi hlavných iniciátorov odhaľovania spolupráce kňazov s niekdajším režimom a vyrovnania sa cirkvi s touto etapou novodobých dejín. Novinárom predložil potom dokument, označiac ho za materiál, ktorým sa práve Nowacki zaviazal k spolupráci s tajnou službou, informovala dnes rakúska agentúra APA.
Vyhýbanie sa tomuto problému zo strany cirkvi môže viesť k nezvratným škodám. Predovšetkým vrhne tieň na drvivú väčšinu kňazov, ktorí s tajnou políciou nikdy nespolupracovali, napísal už v úvode publikácie autor, ktorý sa domnieva, že cirkev musí priznať chyby, vyjadriť poľutovanie a prispieť tak k zahojeniu rán.
Množiace sa odhalenia spolupráce kňazov so zložkami niekdajšieho režimu, ktoré v ostatnom čase otriasli poľskou cirkvou, narušili jej obraz odvážneho odporcu komunizmu. Najväčším úderom bola januárová rezignácia novovymenovaného varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielgusa po priznaní, že pod tlakom podpísal dokument o spolupráci s tajnou službou.
Cirkevní predstavitelia a historici uvádzajú, že hoci cirkev pola pilierom odporu voči komunizmu, približne 10-15 percent poľských kňazov nátlakom prinútili k podávaniu informácii alebo inej spolupráci s tajnou políciou.