Koruna pre Fínku Kuitunenovú

Po troch tituloch majsterky sveta v Japonsku má fínska bežkyňa na lyžiach aj istotu prvenstva v celkovom hodnoteníSvetového pohára.

Fínka Virpi Kuitunenová bozkáva víťazné lyže.Fínka Virpi Kuitunenová bozkáva víťazné lyže. (Zdroj: TASR/AP)

LAHTI. Tridsaťročná fínska bežkyňa na lyžiach z Kangasniemi Virpi Kuitunenová si aj po februárovom šampionáte v Japonsku, kde si vybojovala tri tituly, udržala formu. V sobotu v Lahti vyhrala aj šprint voľnou technikou a definitívne si zabezpečila veľký krištáľový glóbus pre víťazku Svetového pohára. Fínka sa navyše dostala na čelo hodnotenia šprintu.

Mužský šprint sa stal korisťou Nóra Pettera Northuga. Finišman zlatej štafety na 4 x 10 km z nedávnych MS v Sappore Northug zdolal v koncovke o 1,2 sekundy krajana Jensa Arneho Svartedala. Slovenskí bežci neuspeli. Michal Malák skončil na 51. priečke so stratou 8,44 s a Davorín Škvaridlo obsadil predposledné 71. miesto (+18,36 s).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nóri žiarili aj vo včerajšom behu na 15 km klasicky. Vyhral Björn Hjelmeset, pre ktorého to bol siedmy triumf v pretekoch SP v kariére, tretí na dlhej trati. Naposledy sa tešil pred vyše rokom 22. januára 2006 v šprinte v Oberstdorfe. Tridsaťpäťročný otec troch detí zúročil formu z posledných týždňov, keď si v Sappore na MS vybojoval zlato na 50 km klasicky i v štafete.

Hjelmeset mal v cieli pretekov pred druhým krajanom Eldarom Rönningom náskok 26,1 sekundy. O ďalších 6 desatín zaostal Tobias Angerer. Tridsaťročný Nemec vystúpil šiestykrát v sezóne na stupeň víťazov a so ziskom 60 bodov si upevnil vedenie v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Pred druhým Alexandrom Legkovom má takmer štyristobodový náskok a už po stredajšom šprinte v Drammene môže byť istým víťazom Svetového pohára. Angerer by tak obhájil krištáľový glóbus z vlaňajška.

SkryťVypnúť reklamu

Bodovali aj obaja slovenskí zástupcovia. Ivan Bátory stratil takmer minútu a pol a skončil na 13. priečke. Bátory bol blízko k prieniku do najlepšej desiatky, na desiateho Francúza Vincenta Vittoza stratil necelých 10 sekúnd.

„Výkon nebol optimálny, mal som pocit, že mi chýba iskra, boli úseky, na ktorých som sa trápil. O to viac ma teší 13. miesto,“ konštatoval Bátory.

Martin Bajčičák skončil na 27. mieste, pričom bodoval iba druhý raz v v sezóne.

Fakty SP


Beh na 15 km klasicky - muži: 1. Hjelmeset 39:51,7, 2. Rönning (obaja Nór.) +26,1, 3. Angerer (Nem.) +26,7,... 13. Bátory +1:27,4, 27. Bajčičák (SR) +2:07,7. Šprint mužov - A-finále: 1. Northug 2:52,9 min, 2. Svartedal +1,2, 3. Rönning (všetci Nórsko) +2,2.

Poradie v SP: 1. Angerer (Nem.) 951 bodov, 2. Legkov (Rus.) 573, 3. Rönning 547... 39. Bátory 109, 89. Bajčičák (obaja SR) 24.

SkryťVypnúť reklamu

Šprint žien - A-finále: 1. Kuitunenová 2:44,9 min, 2. Roponenová (obe Fín.) +0,3, 3. Dahlbergová (Švéd.) +0,5. Poradie v SP: 1. Kuitunenová (Fín.) 1297 bodov, 2. Björgenová (Nór.) 788, 3. Neumannová (ČR) 742 ... 78. Alena Procházková (SR) 15.

Autor: R

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu