BRATISLAVA. Slovenský premiér sa počas februárovej návštevy v Líbyi zachoval, ako sa patrí a jeho postoj k obvineným bulharským sestričkám a palestínskému lekárovi bol správny. Názor prezidentky Medzinárodnej humanitárnej organizácie lekárov (a spolupracovníkov) na pomoc raneným a chorým deťom vo vojnových oblastiach Helios Tatiany Horákovej uverejnila na internetovej stránke Úradu vlády hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Správu uverejnila aj štátna tlačová agentúra TASR, tú o Heliose informovala Glendová.
Obhajoba premiéra
Výroky Fica v Líbyi, že sestričky a lekár, ktorým hrozí trest smrti, „sú páchatelia“, vyvolali búrlivé reakcie na Slovensku aj v Bulharsku. Fico už dlhodobo netají nespokojnosť s tým, ako médiá informujú o vláde i jeho cestách. Novinárov obvinil, že jeho výroky v Líbyi prekrútili, hoci slová o páchateľoch zopakoval v Tripolise viackrát.
„Vyjadrili ste sa, že to, čo ste v prospech odsúdených urobili, by urobil každý štandardný politik. Žiaľ, tak, ako ste to urobili Vy a možno Romano Prodi, to neurobil nik,“ napísala v liste premiérovi predsedníčka Heliosu Horáková. Medzi humanitárnymi organizáciami je to neznáma spoločnosť. To, že premiér nechcel pôvodne o tejto téme hovoriť, Horákovej neprekáža. Rovnako ani to, že sestry a lekára označil za páchateľov.
Inšpirácia pre novinárov
Podľa Glendovej má byť list „inšpiráciou pre politicky angažovaných slovenských novinárov, ktorí chcú za každou udalosťou vidieť v prvom rade pochybenie nimi nepreferovaného politika bez toho, aby sa zamysleli nad jeho skutočnými cieľmi a motívmi, a to aj v takých citlivých otázkach, akou je i prípad obvinených bulharských sestričiek v Líbyi.“
Na otázku, či podrobnejšie pozná činnosť organizácie, povedala, že tá je uvedená priamo v názve. Glendová nepovedala, či podobnú podporu vyjadrili premiérovi aj iné humanitárne organizácie. Vraj to nie je podstatné. „Dôležitý je fakt, že chápanie aktivít predsedu vlády nie je iba jednostranné, ako sa to snažia prezentovať niektorí novinári, ktorí chcú za každou udalosťou vidieť iba pochybenie nimi nepreferovaného politika.“
Krajčiho skúsenosti
S organizáciou bol v kontakte exposlanec za HZDS a exminister vnútra Gustáv Krajči. „Keď boli naši členovia v ohrození, tak im poskytol ubytovanie,“ povedala Horáková. Za to dostal od organizácie ocenenie Pro Pax, Vita et Humanitatis (Za mier, život a humanitu).
Krajči na spoluprácu nespomína v dobrom. „Nechcem o nej nič viac počuť.“ Tvrdí, že dva roky Horákovej a jej manželovi poskytoval ubytovanie, za ktoré nezaplatili. O organizácii podrobnosti nevie, ale má pocit, že pracuje len virtuálne.
Helios - prísne utajení dobrodinci
Údaje o Heliose sú ťažko dostupné. Podľa medializovaných informácií pomáhali jeho lekári v Iraku, Čečensku, Juhoslávii, Bosne, Palestíne aj v Libanone. Slovenské a české humanitárne organizácie ako Slovenský Červený kríž, Človek v ohrození, Člověk v tísni alebo rakúska pobočka Lekárov bez hraníc Helios nepoznajú.
Za organizáciu vystupuje len jej prezidentka Tatiana Horáková. Helios nemá oficiálnu internetovú stránku. „Považujem to za zbytočnosť. Dôležité je byť tam, kde sa strieľa na deti,“ povedala Horáková. Tvrdí, že organizácia pôsobí od roku 1991 a je zaregistrovaná v Čechách. Oficiálne sídlo s kanceláriami a plateným aparátom nemá. Nechce zbytočne míňať peniaze na administratívu.
Helios má podľa Horákovej do dvesto lekárov, medzi ktorými nie sú Česi ani Slováci. Pochádzajú z iných krajín sveta a navzájom komunikujú v ruštine. Podrobnosti o fungovaní organizácie nechce hovoriť z bezpečnostných dôvodov. Mali vraj problémy s únosmi lekárov.
Najnovšie sa Helios rozhodol cenu udeliť profesorovi Vladimírovi Krčmérymu, ktorý v krajinách tretieho sveta založil kliniky pre deti choré na AIDS. Krčméry povedal, že organizáciu a ani jej prezidentku nepozná.
Kedy médiá spomínali Helios
V marci 2003 prezidentka vyzvala všetkých lekárov na svete, aby spoločne s Heliosom pomohli zachraňovať životy zranených detí v Iraku, kam v súvislosti s útokom vyslala päťčlenný monitorovací tím chirurgov.
V novembri 2004 kritizovala prezidentka organizácie humanitárnu situáciu v irackej Fallúdži. V Iraku vraj pôsobili dva šesťčlenné tímy lekárov Heliosu.
Vo februári 2006 vyzvala prezidentka organizácie všetky redakcie, ktoré publikovali karikatúru proroka Mohameda, aby sa moslimom ospravedlnili.
V marci 2006 sa zasa obrátila na Medzinárodný výbor Červeného kríža so žiadosťou, aby trval na dodržiavaní dohovorov o zaobchádzaní so zajatcami. Výzva súvisela s informáciami o mučení väzňov v irackých väzniciach.
(čtk, tasr)
Stĺpček Petra Schutza
O Líbyi
Talent Silvie Glendovej zveľaďovať imidž svojho šéfa prebúral ďalšiu hranicu. List mimovládnej organizácie Helios Robertovi Ficovi,
že nikto neurobil toľko pre bulharské sestričky v Líbyi ako on a ešte Romano Prodi, je ozaj „inšpirácia pre politicky angažovaných novinárov“, aby nevideli „za každou udalosťou pochybenie nepreferovaného politika“. Na dobrú zábavu niekedy stačia aj pochybenia hovorkyne.
Mimovládka, o ktorej okrem Gustáva Krajčiho ešte nikto nepočul a on osobne o nej „nechce nič viac počuť“, je skutočne zdroj, ktorý zásadne mení „jednostranné chápanie aktivít predsedu vlády“. Teda absolútne. Posledná humanitárna organizácia na svete, čo ešte nemá internetovú stránku, je argument, na ktorý už žiadny „angažovaný novinár“ nenachádza odpoveď. Je vymaľované.
Glendovej nápad, ak ťa nikto nepochváli, najmi si mimovládku so slovenskou predsedníčkou a dvesto lekármi, ktorí komunikujú len po rusky, má iba jednu slabinu. Až líbyjský režim bulharské sestričky a palestínskeho lekára konečne prepustí, nikto jej už neuverí, že to zariadil osobne Fico. A pritom taká je pravda. Len „angažovaní novinári“ to verejnosti zamlčiavajú.