"SENNÚ NÁDCHU"
Polinóza (sezónna peľová alergia) je alergia na pele rastlín. Nie však všetky pele kvitnúcich rastlín spôsobujú alergiu. Najčastejšie sú to pele divo rastúcich tráv a zo stromových peľov najviac alergizujú brezy a liesky. Na to, aby sa dostavili prejavy alergickej reakcie stačí prítomnosť 10-20 peľových zŕn v 1 m
3 vzduchu
V marci a apríli sa na alergii podieľajú hlavne pele kvitnúcich stromov, najčastejšie brezy, liesky a topole, zatiaľ čo v júli až v septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, hlavne palina, lipnica, ambrózia ale aj pšenica či jačmeň.
PREJAVY PEĽOVEJ ALERGIE
Senná nádcha sa prejavuje výrazným vodnatým výtokom z nosa alebo naopak opuchom slizníc, upchatím nosa a sťaženým dýchaním. Nie sú vzácne ani prejavy kýchania, kašľa a svrbenie mäkkého podnebia. U niektorých ľudí je výraznejší alergický zápal očných spojiviek spojený s hojným slzením, svrbením očí, či opuchom viečok. Najhoršie je, keď sa oba prejavy sezónnej alergie kombinujú a pacienta častokrát na niekoľko týždňov vyraďujú z aktívneho života. V klasickej liečbe sa podávajú lieky proti opuchu a proti zápalu, avšak ich efekt nie je vždy uspokojivý, a navyše niektoré majú nežiaduce účinky.
MÔŽE HOMEOPATIA POMÔCŤ PRI LIEČBE SEZÓNNEJ ALERGIE?
Homeopatia ponúka viaceré možnosti liečby peľovej alergie. Pri ľahších prejavoch alergie vystačíme s homeopatickými špecialitami, ktoré sú voľne dostupné v každej lekárni. Pri ťažších formách alergie je nutné vyšetrenie lekárom homeopatom a určenie konkrétnej individuálnej liečby. Lekára zaujímajú nielen príznaky alergie, ale aj spôsob reakcie pa-cienta na vonkajšie podnety (chlad, teplo, stres...), jeho správanie, periodicita ochorenia, charakter vylučovaných sekrécií, doterajšia liečba a pod. Celková homeopatická liečba môže byť samostatná, alebo pri komplikovaných alergických prejavoch kombinovaná spočiatku s klasickými liekmi a po niekoľkých mesiacoch sa dá prejsť len na liečbu homeopatickú. Skúsenosti hovoria, že každá nasledujúca jar sa stáva znesiteľnejšou, prejavy sezónnej alergie sú menej výrazné, až nakoniec úplne vymiznú.
PREČO PRÁVE "JARNÁ" ÚNAVA
Na príčine je viacero faktorov. V prvom rade je to nedostatok vitamínov. V zimnom období je nižší príjem čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré sú ich prirodzeným zdrojom a tak isto aj nedostatok slnečných lúčov, ktoré majú vplyv na tvorbu vitamínu D. Navyše, zimné obdobie je charakteristické častejšími vírusovými infek-ciami horných dýchacích ciest, čo organizmus ešte viac oslabuje. Nie všetci sme rovnako odolní a ak nemáme možnosť zimného športovania a otužovania, výsledkom je vyčerpanie energetických zásob organizmu a s príchodom jari sa cítime čoraz slabšie a unavenejšie.
POZNÁTE JEJ PREJAVY?
Prvým prejavom jarnej únavy je potreba dlhšieho spánku. Ráno sa nám nechce vstávať, lebo už vtedy sa cítime unavení. Postupne sa stávame podráždenejšími a nervóznejšími nielen v práci, ale aj doma. Objavujú sa poruchy pozornosti, slabšie sa koncentrujeme na úlohy a všetko nám trvá dlhšie, čo ešte viac zhoršuje našu únavu. A tak si dáme ešte jednu šálku kávy alebo silného čaju, aby sme sa ako-tak udržali v bdelom stave. Potom už naozaj nevieme, či nás bolí hlava a žalúdok z vyčerpania alebo z nadmernej konzumácie kávy. Bludný kruh je uzavretý a my sme čím ďalej unavenejší, postupne sa stávame depresívnejšími a strácame záujem o okolie.
DOPLŇME SI CHÝBAJÚCU
ENERGIU!
Okrem stravy obsahujúcej väčšie množstvo vitamínov je vhodný dostatok pohybu. Slnečné lúče sú liečivé a tak spojte príjemné s užitočným a vyberte sa na prechádzku voňavou jarnou prírodou. Na pomoc prichádzajú aj homeopatické lieky vyrobené z čisto prírodných látok. Pôsobia na rôzne druhy fyzickej a psychickej únavy, keď nás bolia kosti, svaly, kĺby a doslova sa nám "nechce stáť na nohách". Prírodné lieky urýchľujú obdobie rekonvalescencie po opakovaných alebo dlhotrvajúcich chorobách tak a podporujú rýchle nadobudnutie stratených síl.
MUDr. Jana Mrázová
Tiché hovory nášho tela
Ľudia nie sú ani tisícročiami múdrejší. Každý nový život potrebuje dostať svoj priestor pre fázu učenia. Všetci chcú žiť zdravý život. Nie každému sa to podarí a preto hľadáme alternatívy pre revitalizáciu organizmu. Mnoho ľudí siaha po starých, kýmsi kedysi už overených, pravdách o prírode, ktoré ochotne testujeme na vlastnej koži. Sušíme bylinky, dávame si pod vankúš kryštál, ohýname chrbticu pri joge, prevoniavame byt olejčekmi a hľadáme na sebe citlivé body, ktoré vedú tiché hovory.
Naše telo sa nám vlastne prihovára nenápadne od narodenia. Ohlušení technickými hračkami však už nedokážeme akceptovať jeho nemé požiadavky a potom sa už len sťažujeme na odliv fyzických i duševných síl. Ľudia pred stáročiami v tom mali jasnejšie. Vedeli, že len harmónia je dobrým základom pre zdravie človeka. Rovnováha v bytí, striedmosť v jedle, skromnosť v nárokoch, spravodlivosť vo vzťahoch. Schopnosť nájsť si vhodné miesto na spanie, vycítiť pravú chvíľu pre rozhodnutie a oceniť vôňu čerstvej zeleniny, šťavnatosť ovocia, sviežosť pramenistej vody a výživnosť klíčkov. Nečakať ešte viac, keď už máme dosť. To ostatné je už len navyše. Priveľa kalórií, priveľa kilogramov navyše ako štart pre chorobu, priveľa osobnej nespokojnosti. Učme sa zo starých kultúr a vezmime si z alternatívnej medicíny to najmúdrejšie, čo v nej je. Cestu prirodzených návratov k rovnováhe nevyhnutnej pre zdravé telo i dušu.
Zlato, ortuť, muchotrávka, ľuľok zlomocný... Kovy, minerály, rastlinné a živočíšne výťažky zriedené natoľko, že ich prítomnosť sa dá len ťažko zistiť aj chemickým rozborom, to všetko môže byť súčasťou homeopatických liekov. Takmer všetko, čo je v prírode, človeku prospieva. Keď to vie správne použiť.
Z histórie homeopatie
Pripomínajú vám pojmy obdobie stredovekých alchymistov? Nuž zakladateľ homeopatie - Samuel Hahnemann vychádzal aj z ich skúseností a zašiel ešte ďalej, do Egypta. Inšpiroval ho grécky lekár Hippokrates, žijúci v 5. storočí pred naším letopočtom, ktorý mal jednu zásadu - podobné nech sa lieči podobným.
Mladého, medicínsky aj rečovo veľmi vzdelaného, nemeckého lekára znepokojovali praktiky, ktoré jeho kolegovia v 18. storočí používali. Najmä vysiľujúce púšťanie žilou a predpisovanie silných koncentrátov, ktorých pozitívny účinok bol skôr náhodný. Známy je jeho pokus s kôrou chinovníka, ktorý sa používal pri liečbe malárie. Urobil ho na sebe. Hoci bol dovtedy zdravý, čoskoro sa u neho choroba prejavila. To ho viedlo k presvedčeniu, že substancia, schopná vyvolať príznaky ochorenia u zdravého človeka, dokáže chorého vyliečiť. Hippokrates mal teda pravdu. To, čo chorobu vyvoláva, to ju aj lieči. Nebol však ešte spokojný, pretože lieky mali aj vážne vedľajšie účinky a kým jeden neduh liečili, zároveň ľudský organizmus poškodzovali. Preto ich postupne riedil. Keďže však strácali okrem negatívnych vplyvov aj svoju liečivú schopnosť, obyčajné miešanie roztokov nahradil energetickým pretrepávaním. Takéto potencované prípravky, ako ich nazval, opäť uzdravovali, no už
bez nežiaducich dopadov. Homeo-patia bola na svete.
Od roku 1850 sa objavujú lekárne špecializované na prípravu homeopatických liekov. Po objavení penicilínu a iných antibiotík homeopatia ustupuje do úzadia a niekde bola aj zakázaná. Dnes si však ľudia však opäť uvedomujú, že veľkými dávkami klasických, zvyčajne veľmi
agresívnych liekov sa môže organizmus ľahko oslabiť a dokonca i priotráviť.
Cieľom je harmonizácia organizmu
Homeopatické lieky sa vyrábajú tak, že účinná látka sa zrieďuje do minimálnych množstiev a z danej látky zostane v lieku v podstate iba informácia. Do systému pacienta homeopatický liek vloží informáciu, ktorá ako keby vytvorila nový program a dala organizmu nové pokyny pre úpravu zdravotného stavu a celkovú harmonizáciu. Takáto informácia pôsobí podobne ako antivírusový program v počítači.
Granulky, tabletky, kvapky, spreje, mastičky. Homeopatických liekov je veľa a sú pomerne ľahko dostupné. Homeopatická liečba však jednoznačne patrí do rúk medicínsky vzdelaných ľudí - lekárov a veterinárov. Na Slovensku je približne 3000 lekárov s homeopatickým certifikátom. Tieto certifikáty vydáva Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť, ktorú vedie Beáta Sokolová. Atestovaná internistka s klinickou praxou. Prvé vedomosti o homeopatii získala počas štúdia na Karlovej univerzite v Prahe. "Už vtedy som si uvedomila, že klasická medicína dokáže vyliečiť oveľa menej, ako som očakávala. Najmä preto, že lieči následky, nie príčiny a organizmus ako celok. Preto ma naturálna, či presnejšie komplementárna medicína oslovila. Akupunktúra, fytoterapia i homeopatia - všetko doplnkové metódy klasických medicínskych postupov prinášajú ďalšiu možnosť, ako pomôcť pacientovi. Môžu sa používať samostatne alebo v kombinácii. K pacientovi pristupujem indivi-duálne. V prípade, že je dlhodobo
chorý, má vážne diagnózy a užíva už dlho chemické lieky, jeho citlivosť voči prírodným liečbam je znížená. U 20 percent ľudí homeopatia nezaberá a u 80 percent má pozitívny efekt. Najmä u detí, kde je ešte veľká samoliečebná schopnosť organizmu."
Vyliečila si vlastného syna
Prvým pacientom doktorky Sokolovej bolo dieťa - jej vlastné. Syn mal sotva rok, keď mu pediatrička predpísala antibiotiká. Hoci ich doktorka Sokolová v zásade
neodmieta, jej sa vtedy zdali
zbytočné. Radšej siahla po homeopatickej literatúre a dieťa si vyliečila sama. Potom absolvovala homeopatické kurzy, neskôr aj akupunktúry a fytoterapie. A pridala aj atestáciu z internej medicíny. Pri diagnostike i liečbe využíva metódy euro-americkej medicíny, od krvných rozborov po magnetickú rezonanciu. Za veľmi dôležitý považuje ľudský kontakt. Vstupné homeopatické vyšetrenie trvá hodinu a pol a podobá sa skôr psychoanalýze. Dôležité sú informácie o priebehu tehotenstva i pôrodu, chorobách a pocitoch v detstve, závažných udalostiach v živote, vzťahoch v rodine, o tom, čo prináša radosť a spôsobuje strach, ale aj spôsob stravovania a relaxovania. Až po vyhodnotení všetkých dostupných poznatkov určí homeopatický liek pacientovi "šitý na mieru".
"Keď ide o ochorenie, kde sú už zničené isté bunky, napríklad u diabetika, tam už ťažko očakávať, že by mu ich homeopatia oživila. U neho môžu vhodne zvolené homeopatiká zabrániť sekundár-
nym následkom, pôsobia ako pre-
vencia poškodenia obličiek, sliznice a zmiernia celkový dopad cukrovky. Ani pacient s desaťročnými žlčovými kameňmi nemôže očakávať, že mu ich prírodné prípravky rozpustia. Rakovina tiež patrí v prvom rade do oblasti klasickej liečby - chemoterapie, chirurgie, rádioterapie. Homeopaticky však možno organizmus posilniť a zmierniť vedľajšie účinky liečby pre organizmus dosť drastickej, ako je zvracanie a iné ťažkosti," vysvetľuje odborníčka.
A poukazuje na schopnosť homeopatie naštartovať samouzdravovací proces ľudského organizmu. Rovnako u zvierat. Práve úspechy veterinárnej homeopatie vyvracajú pochybnosti tých, ktorí sú proti tejto komplementárnej medicíne a oháňajú sa, že to je iba placebo efekt. Zvieratám nemožno nahovoriť, aby sa cítili lepšie, aby vyzdraveli. Dôvera k lekárovi je však vždy dôležitá. Rovnako i nedôvera - v medicíne je známy aj nocebo efekt. Vnútorné odmietanie liečby pacienta a jeho nedôvera vystupňované do takej miery, že môže liečbu ovplyvniť negatívne.
Prednosti homeopatických prípravkou
- nevyvolávajú žalúdočné ťažkosti, alergie, ospalosť a iné nežiaduce vedľajšie účinky
- pôsobia preventívne a rýchlo, harmonizujú celý organizmus
- môžu ich užívať malé deti aj tehotné ženy
- nebránia užívaniu iných klasických liekov
Európske pohľady na homeopatickú liečbu
Poruchy spánku, alergie, ekzémy, migrény, žalúdočné ťažkosti, afty a herpesy, urologické problémy. Ale najmä ochorenia detí sú dôvody, ktoré najčastejšie privádzajú ľudí do ambulancie lekára, ktorý vo svojej praxi používa aj homeopatické postupy. Obzvlášť mladí ľudia si dnes uvedomujú agresívnosť chémie a preto sa snažia klasickým liekom čo najviac vyhýbať. Homeopatické lieky sú u nás oficiálne uznané, no zdravotné poisťovne ich nepreplácajú. Našťastie nie sú príliš drahé. Vo Francúzsku i vo Švajčiarsku naopak, no vo Veľkej Británii disponujú sieťou homeopatických kliník a v susednom Rakúsku majú zase na viacerých klinikách konzultantov lekárov-homeopatov. Väčší rešpekt oficiálnych miest má táto liečba aj v Maďarsku, Španielsku, Belgicku, Holandsku a Taliansku, kde homeopatické vzdelanie zastrešujú príslušné ministerstvá. Zrejme sú si vedomí, že aj keď táto alternatívna medicína neposkytne liek na všetko, ako napokon žiadna, zvyšuje aspoň šancu na zdravie a plnohodnotný život.
Viktória Stanová