Posledný veľký test pred decembrovými parlamentými a budúcoročnými prezidentskými voľbami má Kremeľ úspešne za sebou. Provládne Jednotné Rusko potvrdilo v nedeľných regionálnych voľbách svoje vodcovské pozície. Demokratický Zväz pravých síl a zelení prekvapili.
Regionálne voľby v 14 ruských oblastiach nepriniesli veľké prekvapenie. Všade získala väčšinu v zastupiteľských orgánoch Kremľom podporovaná strana Jednotné Rusko. Iba v Stavropoľskom kraji to chvíľu vyzeralo, že vyhrala iná provládna strana – Spravodlivé Rusko. Nakoniec si však vládna strana mohla vo volebnej súťaži zaškrtnúť plný počet bodov.
Druhí skončili komunisti
Spolu s komunistami je Jednotné Rusko jedinou stranou, ktorá bude mať svojich zástupcov vo všetkých zákonodarných zboroch, do ktorých sa v nedeľu volilo.
Jednotné Rusko zvíťazilo s obrovským rozdielom - po sčítaní výsledkov vo všetkých regiónoch získalo v priemere 46 percent. Získalo viac ako dvojnásobok než druhí komunisti. Zámer Kremľa vytvoriť Spravodlivé Rusko ako protiváhu Komunistickej strane RF (KSRF) sa však príliš nevydaril.
I keď v mnohých oblastiach spravodliví časť voličov vďaka ľavicovej predvolebnej rétorike komunistom odlákali, na jednoznačné vytlačenie komunistickej strany to nestačilo.
Spravodliví uspeli
Napriek tomu predbežné výsledky volieb museli predstaviteľov Spravodlivého Ruska potešiť. Strana, ktorá vznikla len vlani v októbri, prešla do 13 parlamentov zo 14 a v priemere sa umiestnila na skvelom treťom mieste s 15 percentami.
„Strana Spravodlivé Rusko existuje a prvou skúškou prešla,“ zhodnotil situáciu šéf spravodlivých, predseda hornej snemovne ruského parlamentu Sergej Mironov.
Komunisti majú iba o jediné percento viac - 16. „Fámy o ich smrti sú predčasné,“ zhodnotil pozíciu KSRF politológ Gleb Pavlovskij.
Ak vládne aj ľavicové strany skončili podľa predvolebných odhadov, jediným, kto naozaj prekvapil, boli demokrati.
Zväz pravicových síl (SPS) sa dostal do piatich parlamentov a získal v priemere sedem percent, takže si oproti minulým voľbám polepšil.
Kritici za demokratov
Podľa expertov sa pre demokratov ukázalo výhodné, že z volebných lístkov odstránili kolónku „hlasujem proti všetkým“.
Tú v minulosti vyškrtávala časť kriticky naladených voličov. Teraz ich hlasy pripadli demokratom. Šéf SPS Nikita Belych v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyhlásil, že SPS má v úmysle podať mnoho žalôb, pretože v niektorých miestach považuje voľby za sfalšované. Ďalšia demokratická strana Jabloko neprešla do ani jedného parlamentu.
Pribudli zelení
Zato nacionalistická Liberálna demokratická strana Vladimira Žirinovského predbehla i SPS a dosiahla v priemere 11 percent.
Novým hráčom na politickom poli boja sú zelení, ktorí kandidovali iba v Samarskej oblasti a hneď uspeli so 7,32 percenta.
Výsledky nedeľného hlasovania napovedajú, ako dopadnú decembrové voľby do federálneho parlamentu.
Ak o víťazstve Jednotného Ruska niet pochýb, na ľavom krídle sa podľa politológa Dmitrija Oreškina rozhorí zúrivá bitka medzi Spravodlivým Ruskom a komunistami.
Spravodlivé Rusko: Kremeľ
v opozícii
Provládnou opozíciou nazývajú ruskí analytici stranu, ktorá sa objavila na ruskej politickej scéne vlani v októbri rozhodnutím Kremľa.
Na čele zoskupenia s názvom sa Spravodlivé Rusko povstal jeden z najoddanejších obdivovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina, súčasný šéf hornej snemovne parlamentu Rady federácie Sergej Mironov.
Z jeho úst znie krajne nevierohodne charakteristika strany ako „konštruktívne opozičná“. Mironov nikdy nespochybnil akékoľvek rozhodnutie hlavy štátu. Obhajoval dokonca aj tie, ktoré verejnosť nikdy neprijala.
Spravodlivé Rusko vzniklo spojením Strany života, Strany dôchodcov a nacionalistickej Vlasti. V ruských médiách je strana charakterizovaná ako útulok úradníkov, pre ktorých inde nezvýšilo miesto. Na rozdiel od Jednotného Ruska je orientovaná doľava.
Kremeľ si tak v kritickej chvíli môže podľa prevažujúcich nálad občanov vybrať, na koho staví. Zatiaľ sa zdá, že Jednotnému Rusku je prisúdená úloha lídra a spravodlivým odlákanie voličov komunistickej strane.
(pp)