, Super Aguri), Franck Montagny (Fr., Super Aguri) - a aj tohto roku budú mať v prvých pretekoch v Austrálii premiéru traja nováčikovia. Ak by sa niektorému z nich podarilo v Melbourne vyhrať, stalo by sa tak prvý raz od roku 1961, keď v pretekoch F1 triumfoval vo svojom debute Talian Giancarlo Baghetti za volantom ferrari na Veľkej cene Francúzska.
Hamilton je miláčikom šéfa
Dennisa
McLaren dlho váhal, s kým podpíše zmluvu na tento rok - čo sa týka tímového kolegu k Fernandovi Alonsovi. Do úvahy prichádzali predovšetkým možnosti - stabilne rýchly Pedro de la Rosa, alebo miláčik šéfa tímu Rona Dennisa, majster GP2 Lewis Hamilton. Nakoniec padlo rozhodnutie na pretekára tmavej pleti Hamiltona. Jeho starý otec sa v roku 1950 prisťahoval do V. Británie z Grenady. V priebehu minulej sezóny juniorských formúl GP2 (jazdia ako "predskokani" F1) jazdil Lewis o triedu lepšie než ostatní, ktorých bez problémov predbiehal v najnemožnejších miestach. Mal celú zimu na to, aby sa prispôsobil novým nárokom monopostu formuly 1 a veľkého tímu, akým je McLaren.
Ešte na dokreslenie: Lewis zaujal Rona Dennisa už vo svojich 11 rokoch. Ujo Dennis mu vtedy povedal, aby sa nestrachoval o peniaze, že nech len jazdí na tých pekných autíčkach, že on sa o zvyšok postará. Takmer neuveriteľne ako z rozprávky to Lewis svojím talentom a ctižiadosťou dotiahol až do vysnívaného cieľa. Aj pre to všetko bude jeho vzťah k Dennisovi oveľa bližší, priateľskejší než Dennisov vzťah s Alonsom - niečo ako Alain Prost a Ayrton Senna: Senna bol Dennisov miláčik, zatiaľ čo s Prostom držal šéf McLarenu čisto obchodný vzťah. Podobne aj Fíni Häkkinen a Räikkönen boli v jeho priazni viac než ich tímové dvojky.
Kovalainen - ďalší Fín v F1
Majstri sveta z Renaultu prišli o najväčšiu hviezdu Fernanda Alonsa. Boss Flavio Briatore si ponechal v tíme večne priemerného Giancarla Fisichellu. Viac zariskoval podpisom zmluvy s Fínom Heikkim Kovalainenom (25), doterajším testovacím jazdcom francúzskeho tímu.
Kovalainen bol bezpochyby jedným z najrýchlejších v GP2 a jeho suverénne víťazstvo v pretekoch Race of the Champions 2004 v parížskom Stade de France pred menami ako Sebastien Loeb (majster sveta v rely), či Michael Schumacher už o niečom svedčia. Jeho jazdecký štýl v Renaulte je ešte stále trochu neohrabaný, to sa však časom vybrúsi. Ďalší rýchly Fín v efjednotke, len ako si poradí s novým monopostom? Ich zimná forma na testovacích okruhoch nijako špeciálne nezaujala, ba dokonca Fisichella vyhlásil, že sú o hrozivú polsekundu za McLarenom a Ferrari.
Sutil: nový jazdec v novom tíme
Holandskí magnáti (jeden z nich vymyslel Big Brother) z nového tímu Spyker chcú preraziť do sveta podobne ako bývalí majitelia Eddie Jordan či Kanaďan s ruskými koreňmi Alex Shnaider. Dvadsaťštyriročný nemecký nováčik Adrian Sutil bude sekundovať tímovej jednotke Holanďanovi Christijanovi Albersovi. Albersova snúbenica je dcéra jedného z majiteľov Spykeru. Sutil jazdil v európskej sérii F3 a vlani ju vyhral v Japonsku, s formulou 1 sa zoznamoval ako testovací jazdec Midlandu.
Len tri veľké ceny má doteraz na svojom konte maličký, pehavý Angličan Anthony Davidson (27 r., 160 cm), ktorý dlhý čas čakal na šancu ako testovací jazdec Hondy. Teraz už konečne môže vyraziť do celej sezóny, hoci tím Super Aguri nie je bohvieaké terno.
(mt)