Od sídla vlády a hlavného mesta Bagdad je pritom centrum Anbaru a sunnitského odboja - mesto Ramadí – vzdialené len 110 kilometrov.
Málikí je však šiita a tých v sunnitských končinách neradi vidia. Sám premiér priznal, že v Ramadi nebol od roku 1976.
Včera prišiel, aby hovoril o zmierení medzi šiitmi a sunnitmi. Aj pre to, aby občanom a teroristom ukázal, že sa nestará len o blaho a bezpečnosť Bagdadu. Irackí predstavitelia hovorili, že Málikího návšteva v Ramadi bola najmä symbolická a dokonca historická.
Premiér však s miestnym guvernérom aj s tradične vplyvnými kmeňovými lídrami hovoril hlavne o čisto praktických veciach. V Ramadí, rovnako ako v ďalších častiach Iraku, majú elektrinu len občas, po meste sa bezstarostne prechádzajú militanti, mnohé budovy zostali zničené po amerických akciách proti teroristom.
Miestni by radi videli zmenu a vládu v Bagdade obviňujú z neschopnosti aj z toho, že straní irackým šiitom.
V provincii Anbar sa pritom odohrávajú dôležité boje. Miestne kmene sa zjednotili proti ozbrojencom z al-Káidy, ktorí sa tam začali veľmi rozťahovať. Hoci obyvatelia Anbaru sú sunniti, nesúhlasia s ich fanatizmom, nepáčia sa im ich metódy ani reči o islamskom kalifáte.
Kmeňoví lídri územie Anbaru považujú za svoje a nepotrebujú nijakých prišelcov. „Požiadali sme premiéra, aby nám pomohol vykoreniť teroristov,“ povedal agentúre Reuters miestny obyvateľ Faváz Chaláf.
Málikí to prisľúbil a na oplátku požiadal tamojších sunnitov, aby prestali útočiť na šiitov.
Autor: mik