.
Čo ste robili pre to, aby ste si udržali januárovú hviezdnu formu?
„Každý deň som poctivo odvádzal tréningovú prácu a snažil sa nemyslieť na to, že ma čakajú veľké preteky.“
Ako sa dá nemyslieť na šampionát, keď treba baliť kufre?
„Ak mám byť úprimný: nedá sa to. Najmä preto, lebo si uvedomujem, že sa mi núka šanca vystrieľať si miestenku na olympiádu. Snažím sa aspoň sám si nepripomínať, čo ma čaká, lebo čím viac budem na majstrovstvá myslieť, tým to bude pre mňa väčšia záťaž.“
Predvlani pred európskym šampionátom v Tallinne od vás nikto nič nečakal, všetci hovorili len o Göncim. Teraz pred šampionátom v Deauville je to však naopak: všetci hovoria len o vás.
„Pre mňa je to skôr negatívum. Na rozdiel od Joža, ktorý je už ostrieľaný, ja nie som na to zvyknutý. Samozrejme, som však rád, že mi toľkí ľudia držia palce.“
Ako si spomínate na predvlaňajší triumf?
„Mám naň dodnes veľmi pekné spomienky. V Tallinne mi všetko vyšlo. Boli to moje životné preteky a krásny zážitok.“
Životné? Mali ste sotva dvadsať.
„Dúfam, že ďalšie životné ešte prídu.“
Ako si strelec luftuje hlavu pred vrcholnou súťažou?
„Tak, že sa zdokonaľuje. Aby bol istejší a istejší. Čím ste istejší, tým ste menej nervózny.“
Aké umiestenie bude treba dosiahnuť na šampionáte, aby sa vám ušla miestenka na olympiádu?
„Možno postačí aj postup do osemčlenného finále.“
Šéf zväzu Miloslav Benca sa vytešuje, že viete nielen dosiahnuť skvelý nástrel v základnej časti, ale máte aj „dobre spracované finále“. Ako by ste to preložili laikovi?
„Dobre zvládnuté finále znamená dosiahnuť desiatimi výstrelmi 103 – 104 bodov. V základnej časti je jedno, akú desiatku strelíte, ale vo finále už záleží na tom, ako tú desiatku trafíte. Čiže musíte robiť na viac ako 100 percent. To je hrozný nápor na nervy. Riziko chybičky stúpa.“
Strieľali ste už v Deauville?
„Nie. Nedávno mi však jeden z francúzskych trénerov tvrdil, že strelnica je doslova pri pláži. Škoda, že šampionát nebude o dva mesiace neskôr, pribalil by som si plavky.“
Do Francúzska letí aj vaša priateľka, najlepšia slovenská puškárka Daniela Pešková. Aj ona má ambície dostať sa na olympiádu. Kto komu a v čom vo vašom páre radí?
„Je to plus, môžeme si navzájom drukovať. Daniela bude strieľať v piatok, ja v sobotu. Streľbu však spolu nerozoberáme. Na to sú naši tréneri Beľákovci.“
Čo ak sa vám, nedajbože, v Normandii nepodarí vystrieľať si miestenku na olympiádu?
„Ďalšie možnosti núkajú v apríli preteky Svetového pohára v Austrálii a Thajsku. K protinožcom však nepôjdem. S trénermi sme sa rozhodli sústrediť na Thajsko, kde je veľmi dobrá vzduchovková strelnica. Vzduchovka je moja najsilnejšia zbraň. Do Ázie pocestujem týždeň vopred, aby som sa dokonale oboznámil s prostredím. Keď to nevyjde ani tam, ostanú už len májové preteky Svetového pohára v Mníchove a letné majstrovstvá Európy v španielskej Granade.“
Zoltán Baláž
Narodený: 11. decembra 1984 vo Veľkom Krtíši
Klub: Liaz Veľký Krtíš, teraz Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR
Tréneri: postupne Pavol Salaj, Štefan Štafen-Krčmár, dnes manželia Beľákovci
Úspechy: juniorské ME 2004 - strieborný vo vzduchovej puške
v súťaži jednotlivcov, člen zlatého tímu SR, šiesty v ľubovoľnej malokalibrovke 3 x 40, seniorské ME 2005 - zlatý v súťaži jednotlivcov vo vzduchovej puške, člen bronzového tímu, ME 2006 - člen bronzového tímu SR
Osobné rekordy vo vzduchovej puške: základná časť 600 (absolútny nástrel), aj s finále 704,3 (600 + 104,3), oba z januárových pretekoch v Mníchove