BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie stále nevyvodilo zodpovednosť voči svojim ľuďom, ktorí navrhli a schválili do školskej komisie miestneho zastupiteľstva v Lamači Juraja O. alias Piťa. Toho polícia považuje za jedného zo šéfov bratislavského podsvetia, bol aj na takzvaných mafiánskych zoznamoch.
Piťa do komisie navrhla jej šéfka, poslankyňa Mária Imrichová. Hoci je nezávislá, kandidovala na kandidátke KDH. Podpredseda KDH Martin Fronc pred troma týždňami povedal, že situáciu budú riešiť. Vec nahnevala aj exministra vnútra Vladimíra Palka.
„Na úrovni krajskej rady sme dali požiadavku na príslušný klub, aby urobili rozhodnutie a majú nás informovať,“ povedal včera podpredseda KDH pre regióny Peter Čiernik. Miestny klub v Lamači požiadali, „aby tam ten človek nebol, aby napravili stav, ktorý vznikol“.
Klub v Lamači má na vec iný názor. Jeho predsedníčka Renáta Ocilková povedala, že Imrichová nevedela, kto je Ondrejčák. „Oslovila ho, lebo ho vnímala ako aktívneho rodiča, ktorý organizoval a asi pomáhal aj financovať rôzne športové a školské podujatia.“
Keď sa vraj Imrichová dozvedela, „čo je za tým“, uznala svoju chybu a ponúkla svoj mandát. „My sme ju v zastupiteľstve naďalej chceli, pretože po odbornej stránke nemá relevantnú náhradu,“ povedala Ocilková. Poslankyňu ani nepožiadali, aby navrhla odvolanie Juraja O. z komisie.
Čiernikovi sa to nepáči. Krajská rada sa tým bude na najbližšom zasadnutí zaoberať.
Predseda KDH Pavol Hrušovský sa podľa hovorcu strany Martina Krajčoviča nebude vyjadrovať k osobe, ktorá nie je členom KDH. „Kompetenčne tento problém spadá do klubu v Lamači,“ povedal Krajčovič.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play hovorí, že pre dlhodobý vývoj strany je dôležité, aby miestne úrovne mali rozsiahle právomoci. „Tento aj iné prípady však ukazujú, že politické strany nie sú hodnotovo homogénne a že celoštátne vedenia sú citlivejšie na otázky etiky ako miestne štruktúry.“
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že to môže súvisiesť s väzbami na lokálnej úrovni. „Ústredné orgány to posudzujú z hľadiska dosahu na stranu medzi voličmi a jej imidž, zatiaľ čo ľuďom v lokálnych štruktúrach môžu zmeny v ich prístupoch obmedziť vlastné záujmy.“ Mesežnikov hovorí, že to nesvedčí o vyspelosti strán.
V Lamači sú dve koalície - KDH, DSS, OKS, SZZ a SDKÚ, SNS, Smer. Za Piťa hlasovali všetci poslanci.
Klub KDH v Lamači nepožiadal predsedníčku školskej komisie Máriu Imrichovú, aby dala návrh na odvolanie Juraja O. z komisie.
Predsedníčka klubu Renáta Ocilková, ktorá je tiež členkou školskej komisie, hovorí, že na to nemajú dôvod. „Nemôžeme žiadať odvolanie na základe mediálnych odporúčaní.“ Klub len požiadal, aby predseda Daniel Valentovič na najbližšom zastupiteľstve 22. marca otvoril otázku odbornosti všetkých členov komisií. „Nemáme informácie, či je z niečoho obžalovaný, nemáme na to relevantné podklady, aby sme povedali, na základe tohto musí byť odvolaný,“ povedala Ocilková. „Neteším sa, ale keby ste prišli na jedno sedenie, videli by ste, že pán Ondrejčák nespolupracuje so žiadnym členom z našej koalície, ale má veľmi neformálne a priateľské vzťahy v tej druhej koalícii - Smer, SDKÚ, SNS,“ dodala.
Podpredsedovi KDH pre regióny Petrovi Čiernikovi sa takýto postoj nepáči. „Raz je to spoločenský problém a treba sa k tomu vyjadriť, a nie strčiť hlavu do piesku.“ Situáciou sa bude zaoberať bratislavská krajská rada na najbližšom zasadnutí.
KDH malo podobný problém s regionálnymi štruktúrami aj v kauze starostu Rače Pavla Bielika. Žiadalo jeho odvolanie z funkcie bratislavskej krajskej rady celé predsedníctvo aj všetci krajskí predsedovia, ale rada ho podržala.
Stĺpček Romana Pataja
Učiteľ Piťo
Opozičné KDH má vážny problém. Z vedenia strany si niektoré miestne pobočky robia dobrý deň. Naplno sa to ukázalo už v kauze bývalého račianskeho starostu obvineného z korupcie. Teraz je to Piťo - osoba zahrnutá do mafiánskych zoznamov polície. Ak miestni poslanci nevedeli, čo to znamená, a médiám neverili, stačilo sa opýtať Vladimíra Palka. Ten by im to vysvetlil. Ako bývalý minister vnútra vie o zoznamoch najviac.
Okrem KDH a ostatných strán však má vážny problém celé Slovensko. Bratislava má svojho Piťa, lebo jej o ňom povedali silné a nezávislé médiá. Tie však chýbajú v drvivej väčšine regiónov. Pravdepodobnosť, že sa bez ich kontroly po celej krajine dejú podobné, či ešte horšie prešľapy, je vysoká. V mnohých mestách sa čosi medzi ľuďmi šepká, a potom sa im netreba čudovať, že si v deň volieb nájdu iný program. Možno si len nechcú zvoliť zastupiteľstvo, ktoré v budúcnosti do školskej rady vyberie skutočného mafiána. Takého, čo by ako aktívny občan so záujmom o blaho detí presadzoval vydanie užitočných brožúrok pre mládež. Napríklad s názvom - Nájdi si svojho dílera.