Experti v roku 2005 jednohlasne predpovedali pád cien nehnuteľností v Moskve. Neuhádli. Od decembra 2005 po december 2006 priemerný rast cien dosiahol takmer deväťdesiat percent. Súčasné prognózy sú už opatrnejšie. Najoptimistickejšie z nich hovoria, že ceny by mali stúpnuť o dvadsať až štyridsať percent.
Ak sa na ceny pozeráme z hľadiska jednotlivých častí mesta, najviac zdraželi byty hneď za hranicou mesta, ktorú vytvára Moskovská kruhová automobilová cesta MKAD. Ceny tu narástli o niečo viac ako dvojnásobne. V samotných častiach hlavného mesta Ruska zdraželi byty najintenzívnejšie v južnej a severozápadnej časti mesta, a to až o 95 percent.
Dôvod, prečo je to tak, je jednoduchý. Moskva sa rozrastá vďaka prisťahovalcom. Tým je jedno, kde bývajú, najdôležitejšie pre nich je to, aby si vôbec niekde zohnali bývanie. Neskôr sám život všetko vyrieši. V južnej časti mesta stojí meter štvorcový bývania 3853 USD a v severozápadnej časti 4218 USD.
Ak sa na nehnuteľnosti pozeráme z hľadiska kvality, najviac zdraželi lacné a menšie byty. Tieto byty sú populárne najmä medzi tými záujemcami, ktorí sa chcú presťahovať do Moskvy, alebo medzi pôvodnými obyvateľmi mesta z nižších sociálnych vrstiev, ktorí nechcú bývať s rodičmi. Moskovčania sa v časoch sovietskej moci unavili z bývania v takzvaných komunálnych bytoch. Čo je to komunálny byt? Je to viacizbový byt kde v každej izbe býva jedna rodina. Kuchyňa, sociálne zariadenie a kúpeľňa boli spoločné. Preto v súčasnosti ani dospelé deti nechcú bývať s rodičmi.
Stalinove domy s novou "plnkou"
Bývanie v predrevolučných rodinných domoch a domoch postavených v čase vládnutia J. V. Stalina kde kedysi bývali zapálení boľševici a velitelia Červenej armády, stojí o niečo menej ako súčasné obyt-
né komplexy. Zdá sa to však len na prvý pohľad. Milovník starožitného prostredia, ktorý si kúpil byt v takom dome, musí nielen renovovať byt, ale podieľať sa na generálnej oprave spoločných priestorov ako sú vchod, chodby, výťah, či vyčistenie dvora. V opačnom prípade proletárska aróma domu sa nikdy nevytratí. Novodobým zbohatlíkom môžu prekážať aj niektorí obyvatelia domu, ktorí sú už na dôchodku. Preto sa v Moskve používa nasledovný postup. Ak sa stavebnej firme zapáči určitý dom, pôvodným nájomníkom kúpi v inom mieste byty. Tých, čo nesúhlasia, prehovára a presviedča. Dom sa rekonštruuje od hlavy po päty a dáva sa mu nová "plnka" a predáva sa ako luxusný objekt.
Apartmány veľkosti od 170 do 250 metrov štvorcových stoja v takom dome od päť do desať miliónov dolárov.
Triky s bytmi z éry Chruščova
Na trhu s používanými bytmi najviac zdraželi byty postavené v časoch keď bol pri moci Nikita Chruščov. V šesťdesiatych rokoch prišiel s programom, ktorého cieľom bol samostatný byt pre každú rodinu. Aby sa program naplnil, stavalo sa veľké množstvo bytov v päťposchodových domoch s nízkymi stropmi, miniatúrnymi kuchyňami a izbami. Meter štvorcový v tomto druhu bytu stojí
v priemere 3888 USD. Náhle sa stali populárne. Náhle preto, lebo moskovská samospráva sa rozhodla, že začne domy tohto typu masovo búrať. Nie je to len kvôli tomu, že päťposchodové domy sú už dávno po záruke, ale aj preto, lebo pozemky pod nimi stoja niekoľkonásobne viac ako samotné domy.
Samospráva podľa zákona môže
z domov, ktoré sa idú búrať presťahovať nájomníkov len v rámci tej štvrte, v ktorej bývajú. Preto sa najprv vo dvoroch starých domov stavajú vysoké nájomné paneláky.
V nich obyvatelia starých domov zadarmo dostanú byty. Až potom sa búrajú staré domy, kde bývali. Na ich mieste vyrastajú domy. Byty
v nich sa predávajú do osobného vlastníctva.
Keď obyvatelia dostávajú náhradný byt, majú právo požiadať o väčší. Obyvatelia túto situáciu využívajú na jednoduchý trik. Napríklad rodina si kúpi dvojizbový byt v dome, ktorý sa určite bude búrať. Na trvalý pobyt sa tu nahlási matka, otec, deti, dedko - vojnový veterán, invalidná babka, či stará teta a ďalší. Jednoducho každý, kto je po ruke. Všetci bývajú v dvojizbovom byte. Pôvodne družná rodina sa začne
štiepiť. Mama sa vydá za študenta. Otec zistí, že v inom meste má dve nemanželské deti. Dedko si za ženu vezme mladú krásavicu... V novopostavenom nájomnom dome, každá základná a samostatná bunka spoločnosti, ktorou je rodina dostane byt. Potom sa dedko vráti
k babke, študent si vezme dedovu krásavicu. Aj tak to môže byť.
Byty od Brežneva získavajú obľubu
Všetci chápu, že skôr či neskôr sa budú búrať aj deväťposchodové domy postavené za čias Brežneva. Preto dopyt po týchto bytoch začína dobiehať smäd po bytoch postavených za N. Chruščova. Panelové "škatule" týchto domov zdraželi za rok o necelých 95 percent. V priemere jeden meter štvorcový stojí 3961 USD. Dopyt po bytoch tohto typu je najmä medzi ľuďmi zo strednej vrstvy. Rodina, ktorá býva v lepšom byte, tento byt kupuje pre každý prípad, ale väčšinou pre dieťa. Pokiaľ dorastie, byt prenajíma. Keď dospeje, dostane od rodičov byt. Okrem toho, rodina má perspektívu získať po zbúraní paneláku lepší byt. Výhody sú očividné, treba len vydržať.
Skromnosť zlatého priemeru
Moderné tehlové a panelové domy, ktoré majú šestnásť a viac poschodí, zdraželi v uplynulom roku najmenej, od 88 do 93 percent. Meter štvorcový v novšom "paneláku" sa predáva v priemere po 4186 USD a v tehlovom dome po 4847 USD za meter štvorcový.
Zlatý stred, alebo zlatý priemer, nie je zlatou baňou. Perspektíva, ako si zohnať vďaka modernému bytu nájomný štátny byt, je takmer nulová. Nikto ich tak skoro nebude búrať.
Hodnotou sa približujú domom, kde sú postavené len nosné steny a vnútorné usporiadanie priečok závisí len od fantázie a finančných možností konkrétneho majiteľa. Ten rozhoduje, kde bude napríklad kuchyňa, ako budú usporiadané izby a koľko ich bude.
Staromoskovčania sú vyberaví
Vo všeobecnosti sa v Moskve častejšie kupujú klasické panelákové a tehlové byty. Je len jedna špecialita, ktorú majú najradšej pôvodní Moskovčania. Vyberajú si a záleží im na prestíži štvrte, kde bývajú. A kde to je? Najradšej bývajú vširšom centre mesta a v západnej časti mesta. Tá sa začala stavať v päťdesiatych rokoch. Nie sú v nej priemyselné zóny a ani podniky, ktoré by kazili výhľad. Sú tu sústredené vedecké ústavy, vysoké školy, univerzita. Zachovali sa tu parky a vietor, vejúci celý čas z juhozápadu, unáša z mesta nepríjemný smog na sever a východ. Žije sa tam lacno, krajšie a komfortne. Bývať v týchto častiach mesta je prestížnou záležitosťou. Preto paneláky v západnej časti stoja rovnako ako nové holobyty vo východnej časti mesta.
Apartmány s výhľadom na Kremeľ
Novostavby v strede Moskvy ako napríklad na Arbate, či v zahraničí menej známych miest v strede mesta ako sú Ostoženka, Patriaršije prudy (Potoky patriarchu), Čistyje prudy (Čisté potoky) sa predávajú po 10 000 USD za jeden meter štvorcový. Ak sa v starom dome urobí luxusná prestavba, a iné sa ani nerobia, cena za meter štvorcový stúpa od 15 000 USD na 35 000 USD.
Podkrovný byt (penthouse) stojí od troch do piatich miliónov dolárov. Jedno podzemné parkovacie miesto stojí od 66 000 do 100 000 USD. Mesačné nájomné, ktoré zahŕňa stráženie domu, dvora, upratovanie a tak ďalej, stojí mesačne v priemere 2 000 USD.
Absolútnym cenový rekord medzi bytmi v centre Moskvy sa rovná 36 500 USD za meter štvorcový. Prvú priečku obsadil obytný komplex Agalarov House, ktorý je neďaleko zoologickej záhrady. Súčasný majiteľ vysvetľuje, z čoho sa skladá cena. V obytnom komplexe stál byt s holými stenami bez základného vybavenia 25 000 USD za jeden meter štvorcový. K nemu treba pripočítať úpravy bytu a pol milióna dolárov odstupného pre každého nájomníka bytu.
Byty z predmestia
Moskva sa rozrastá nielen každý deň, ale každú hodinu. Už dávno prekročila svoje vlastné hranice a pohltila predmestia. Krasnogorsk, Chimki, Mitišči, Reutovo, Butovo, Solncevo boli kedysi malými mestečkami, ktoré sa vliali do mesta. Rozširujú sa a modernizujú doslova šialeným tempom - žije sa v nich pohodlne a nie veľmi draho. Byty sa predávajú ako teplé rožky. Kupujú ich prisťahovalci a obyvatelia oblastí pod Moskvou.
Elena A. Mostovščikovová (Autorka žije a pracuje v Moskve)