BRATISLAVA. S výhodnejším kurzom koruny k euru, ale aj k doláru a libre, by mohol prísť lacnejší benzín, plyn, ale aj luxusnejšie položky ako autá z dovozu, elektronika, zahraničné dovolenky.
Takéto „vymoženosti“ podľa analytikov na ľudí pôsobia oveľa silnejšie ako hodnotová orientácia politických strán alebo ich programy.
Ázijský začiatok
Pondelkovému posilneniu koruny predchádzala ázijská časť príbehu rekordne silnej koruny. Zatiaľ čo u nás ľudia v nedeľu oddychovali, v Ázii bol pondelok a devízové trhy žili. Vrátane obchodníka londýnskej banky, ktorý musí poznať situáciu na Slovensku. Nespal a počkal si na začiatok obchodov na devízových trhoch v Ázii. Správa, že Európska únia povolila Slovensku posunúť centrálny kurz v menovom systéme ERM II o tri koruny nadol na 35,442 koruny za euro, bola známa od soboty rána nášho času.
Spočítal si, koľko je „jedna plus jedna“ a vyšlo mu, že môže zarobiť. Čakal na ponuky. Keď prišli, začal predávať eurá. Vedel, že kurz eura bude pre zníženie parity klesať a on zarobí.
Na pomery devízových trhov urobil len malé obchody, ale to spôsobilo, že pondelkové obchodovanie sa u nás začalo pri kurze nižšom ako 33 korún za euro - 32,71 koruny, čo je nový historický rekord.
Oproti piatku sa trhový kurz našej meny posilnil o viac ako jednu korunu, čo v histórii nemá obdobu.
„Nikdy sa nestalo, aby koruna takto spevnela po víkende, keď sa neobchoduje,“ povedal díler Tatra banky Boris Somorovský.
Koruna po vyše týždni prelomila ďalšiu psychologickú hranicu - končila na kurze 32,85 za euro.
Pri takomto vývoji je len otázkou času, kedy Národná banka proti silnej korune zasiahne. Guvernér Ivan Šramko včera niekoľkokrát povedal, že kurz je prisilný a nezodpovedá vývoju ekonomiky.
Kurz, ktorý zodpovedá stavu ekonomiky, je podľa Šramka 35,4 koruny, teda úroveň novej centrálnej parity.
Voliči Smeru
Na ceny a životnú úroveň sú najcitlivejší práve voliči Smeru a koalície.
Vládnym stranám môže silná mena priniesť aj ďalšie argumenty dôležité pri komunikácii s ľuďmi. Slovákom pracujúcim v zahraničí sa stále menej oplatí šetriť si eurá alebo doláre a mohli by sa začať vracať do vlasti. Súčasný premiér, ktorý pred voľbami hovoril o ďalšej vlne vysťahovalectva za Dzurindu, teraz môže vytiahnuť, že zatiaľ čo v minulosti ľudia odchádzali do zahraničia, dnes sa začínajú vracať.
Premiér sa môže zaskvieť aj štatistikami. Priemerné zárobky aj dôchodky totiž len pre kurz môžu opticky poskočiť nahor v európskych rebríčkoch, keďže sa v nich zárobky u nás uvádzajú v eurách. „Keď sa ľudia stretnú s poklesom cien, pochopiteľne to ešte pozitívnejšie ovplyvní ich vzťah k tejto vláde,“ myslí si šéf agentúry Focus Ivan Dianiška. Podľa analytika by zníženie cien, prípadne iné zlepšenie ekonomickej situácie ľudí, mohlo ovplyvniť nielen voličov Smeru, ale i priaznivcov iných strán - aj keď možno nie napríklad voličov SDKÚ.
Z údajov Ústavu na výskum verejnej mienky je dôvodom, prečo voliči sympatizujú so Smerom, „najmä jeho akcent na sociálne cítenie, sociálnu spravodlivosť a istoty“ a tiež cit s obyčajnými ľuďmi a plnenie predvolebných sľubov. Fico pred voľbami napríklad tvrdo kritizoval ceny benzínu. Priemerné ceny litra benzínu super sa od volieb znížili o viac ako 4,70 koruny a vzhľadom na kurz koruny a eura, ale i pokles doláru oproti európskej mene, by mohli ďalej klesať.
Slováci v cudzine nadávajú
Slováci doma sa môžu z koruny tešiť, tí čo pracujú v zahraničí, sú často naštvaní. Po prepočte zarobia oveľa menej.
Pokles eura aj britskej libry oproti korune mnohým Slovákom pracujúcim v zahraničí nabúral ich rozpočty aj plány. Domov si totiž prinesú oveľa menej a tak uvažujú, či sa im práca v zahraničí vôbec oplatí.
„Oplatí sa to stále, ale za mesiac teraz dostávam aj o 5-tisíc korún menej,“ sťažuje sa Zdenka Tichá z Popradu. S manželom pracuje v jednej z londýnskych cukrární. Spolu ušetria mesačne okolo 25–tisíc slovenských korún. V deň volieb na Slovensku bol kurz 55,7 koruny za libru. Dnes je to 48,10. Podľa Zdenky už niektorí jej známi z Británie odišli, iní sa chystajú vrátiť v čase, keď na Slovensku začne platiť euro. „Strava aj ubytovanie sú tu veľmi drahé,“ vysvetlila.
Manželia Tichí si v Británii šetria na byt. Kedy sa im to podarí, nevedia. Okrem kurzu majú aj ďalší problém. Ceny nehnuteľností išli v ich regióne prudko hore. „Trojizbový byt by nás stál pred 5 rokmi tak 550–tisíc. Dnes je to okolo 950–tisíc.“
Zdenku a jej muža v Londýne drží dobrý zamestnávateľ, ktorý im v posledných mesiacoch už dvakrát zvýšil platy. „Fica niekde zavrite. My v zahraničí s ním nie sme spokojní. Tu na neho Slováci nadávajú,“ povzdychla si. Podľa Zdenky v Londýne skôr ako Slovákov pribúda Poliakov. Aj preto, že zlotý na rozdiel od koruny sa tak výrazne oproti libre neposilnil.
Klub 500: trpíme, znížte nám odvody
Podniky, ktoré v dôsledku silného kurzu koruny môžu utrpieť straty, navrhli vláde znížiť odvodové zaťaženie. Ministerstvo financií je proti.
Slovenská ekonomika je proexportne orientovaná a rýchle posilňovanie koruny má na ňu negatívny dosah. Klub 500 preto vidí priestor na to, aby vláda kompenzovala tieto vplyvy aj znížením odvodového zaťaženia. Lobistická organizácia priemyselníkov, ktorá tradične podporuje hospodársku politiku súčasnej vlády, sa tak pridala k iniciatíve opozičných politikov. SDKÚ napríklad navrhuje znižovanie daní alebo odvodov o jeden percentuálny bod ročne. Návrh odôvodňuje rýchlym rastom ekonomiky.
Ministerstvo financií však momentálne nevidí priestor na zníženie daní alebo odvodov. „Znižovanie odvodov treba brať komplexne. V budúcnosti treba znížiť deficit Sociálnej poisťovni, ktorý je v súčasnosti okolo 22 miliárd korún,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Pripomína, že v porovnaní s inými krajinami je daňové zaťaženie na Slovensku oveľa nižšie.
Analytik SAV Pavol Kárász si myslí, že dane v súčasnosti nemôžeme znižovať, aby sme dodržali výšku deficitu, čo sa vyžaduje pri prijatí eura. Vidí však určitý priestor na znižovanie odvodového zaťaženia. „Nevytvára ho však koruna, ale vysoký hospodársky rast,“ povedal Kárász.
Podľa ekonóma ING Bank Jána Tótha štatistické údaje naznačujú 25–percentný medziročný nárast ziskovosti proexportne orientovaných podnikov. „Neexistujú znaky, že by silná koruna existenčne ohrozovala tieto podniky,“ povedal.
(vf)
Plyn a benzín zatiaľ nezlacnejú
Ceny na Slovensku môžu klesať, ak sa bude koruna ďalej posilňovať a ceny plynu a palív na svetových burzách už neporastú.
BRATISLAVA. Regulačný úrad nevylúčil zníženie cien plynu pre domácnosti v priebehu prvého polroka. Koruna sa už niekoľko týždňov zhodnocuje oproti americkému doláru, za ktorý SPP nakupuje plyn od ruského Gazpromu. Včera sa dolár obchodoval na devízovom trhu zhruba za 24,73 koruny.
Na rast ceny plynu tlačí závislosť od cien ropy, ktorá na svetových burzách stúpa. Včera sa ropa obchodovala za 61 dolárov za barel, čo je asi o 11 dolárov viac ako na začiatku roka. „Situáciu podrobne sledujeme a som mierne optimistický,“ povedal podpredseda regulačného úradu Ján Klepáč.
Na lepšie ceny treba čakať
Pokles cien benzínu a nafty nemožno v najbližších dňoch očakávať, povedal hlavný ekonóm Slovnaftu Marek Senkovič.
Ceny motorových palív na svetových burzách rástli v posledných týždňoch rýchlejšie, ako je miera zhodnotenia sa koruny oproti doláru.
Kým benzín sa začiatkom roka obchodoval na burze v Rotterdame za 510 dolárov za tonu, dnes sa jeho ceny pohybujú okolo 620 až 630 dolárov za tonu, čo je viac ako 20–percentný nárast. Ceny nafty sa od začiatku roka zvýšili o viac ako 10 percent. Koruna sa oproti doláru za rovnaké obdobie zhodnotila zhruba o štyri percentá.
Na rast cien benzínu a nafty na burzách tlačí najmä rastúci dopyt po benzíne. Teplé počasie spôsobilo, že ľudia chcú viac cestovať. Niektoré rafinérie pristúpili v tomto období k plánovaným odstávkam, čo znížilo ponuku motorových palív.
„Ak by sa nárast cien palív na rotterdamskej burze zastavil a koruna by sa oproti doláru naďalej zhodnocovala, ceny motorových palív by sa mohli znížiť v apríli,“ povedal Senkovič.
Vývozcovia sú nespokojní
Silná koruna znevýhodňuje vývozcov. Typickým príkladom je textilný priemysel, ktorý exportuje až 85 percent produkcie. Navyše tradične pracuje s nízkymi maržami a dolárovým alebo eurovými kontraktmi na prácu vo mzde.
Silná domáca mena by nemala výrazne ovplyvniť záujem ľudí z okolitých krajín cestovať na Slovensko. „Špeciálne na cenu sa pozerá možno štvrtina turistov. Väčšina z nich sa rozhoduje na základe vlastných skúseností a preferencií,“ povedal predseda Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.
Ľuďom, ktorí si zobrali hypotéku v eurách, znižuje silná koruna mesačnú splátku. Banky okrem toho úročia hypotéky v eurách nižšou sadzbou ako korunové.
Marianna Onuferová
Stĺpček Ivana Štulajtera
Hodinky
Niektoré veci fungujú nedokonalo, ale vždy je to lepšie, akoby nefungovali vôbec. Napríklad hodinky. Človek si na ich nestálosť zvykne, ak mu to nebráni orientovať sa v čase. Horlivcov, čo sa za týchto okolností sami začnú vŕtať v jemnom mechanizme, je málo. Je totiž lepšie mať nedokonalý merač času ako hŕbu mŕtvych súčiastok.
Naša ekonomika má mnoho nedostatkov. Napríklad korupciu či nízku vymožiteľnosť práva. Zároveň je vystavená rizikám. Jedny sa dajú predvídať a ďalšie nie. Medzi tie prvé patrí napríklad vysoká závislosť od automobilového priemyslu. Medzi tie druhé katastrofy rôzneho pôvodu.
Práve mozaika neistôt a nedokonalostí dnes fungujúceho hospodárstva by mala vláde naznačiť, že jej snahy o zlepšenie života ľudí môžu pri neodbornom zaobchádzaní s mocou skončiť ako
tie nedokonalé hodinky, ktoré šli, kým sa ich nejaký ľudový liečiteľ nepokúsil opraviť.
Z toho, čo doteraz vláda ukázala, sa nedá povedať, že je excelentným hodinárom. Pučiaca koruna na tom nič nemení. Teraz pučia aj stromy. A odkvitnú.