BRATISLAVA. Slovenský rozhlas urobil rozhovor s Mariánom Kotlebom, bývalým „vodcom“ extrémistickej Slovenskej pospolitosti, ktorú súd ako politickú stranu zrušil.
Odvysielať ho plánoval dnes večer v rádiu Regina. Keď sme sa začali o prípad zaujímať, rozhlas rozhovor s Kotlebom stiahol.
Čo vie o holokauste
Redaktorka regionálneho štúdia v Banskej Bystrici Jozefína Mikovínyová chcela pustiť záznam rozhovoru ako súčasť diskusie k 65. výročiu prvého transportu z územia Slovenska.
Deportácie sa začali 25. marca 1942, v koncentračných táboroch skončilo 60-tisíc slovenských Židov. „Pán Kotleba bude hovoriť minútu na tému, čo vie o holokauste,“ hovorí Mikovínyová.
Na otázku, či by mal verejnoprávny rozhlas poskytovať priestor extrémistom, reagovala slovami: „Práve že chceme, aby tam bola aj takáto kontroverzná osobnosť. Je to mladý človek, ktorý už našťastie neučí, svojím správaním však môže ovplyvňovať ďalších.“
Osloviť chcela aj mladých neonacistov. „Stále to skúšame, zatiaľ sa nám to nepodarilo. V tejto chvíli máme len Kotlebu.“ Členovia Slovenskej pospolitosti viackrát pochodovali ulicami v tmavých uniformách, pripomínajúcich Hlinkovu gardu.
Rozhlas: redaktorka to nezvládla
Dramaturgička relácie Eva Reiselová nevedela, že Mikovínyová nahrala aj rozhovor s Kotlebom. „Redaktori mi nehovoria o každej ankete, ale o tomto som mala vedieť.“
Diskusia mala podľa nej poukázať na hrôzy holokaustu, o čom svedčí aj výber diskutujúcich. Pozvanie prijali historici Katarína Hradská, Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan, učiteľka dejepisu či študenti, ktorí navštívili Osvienčim. Prekvapený bol aj riaditeľ rádia Regina Juraj Pucher.
„Musíme si to vydiskutovať, zavolajte neskôr.“ Rozhovor s Mariánom Kotlebom napokon zastavili. „Redaktorka to nezvládla. V podstate išlo o propagandu na tému Jozef Tiso,“ povedal Pucher.
Mikovínyová však podľa neho urobila viacero kvalitných relácií o holokauste, takže proti nej nevyvodí nijaké dôsledky.
Pre Kotlebu už mal rozhlas problém
Slovenský rozhlas už mal pre Kotlebu problém pred minuloročnými voľbami. Ako kandidát Slovenskej ľudovej strany v predvolebnej diskusii propagoval stavovský štát.
Stavovský princíp - tzv. korporativizmus - je typický pre fašistické ideológie. Aj pre túto myšlienku súd Kotlebovu stranu zakázal.