Predseda vlády chce oživiť zbrojárstvo. Podľa analytika tým nadväzuje na Mečiarovu vládu z rokov 1994 – 1998.
BRATISLAVA, JERUZALEM. Na oficiálnu návštevu Izraela zobral premiér Robert Fico ľudí z prostredia zbrojárskeho priemyslu. Boli s ním aj na návšteve Líbye.
Väčší dôraz na toto odvetvie ako počas Dzurindovej vlády si všimli aj analytici. „K národno-sociálnej vláde patrí, že bude podporovať starú pýchu slovenského priemyslu, ktorou je zbrojárstvo,“ povedal Ivo Samson.
Podľa neho Fico nadväzuje na bývalú Mečiarovu vládu, ktorá chcela oživiť zbrojárstvo už v rokoch 1994 – 1998.
Premiér Fico je presvedčený, že napriek zastaveniu zbrojárstva zo začiatku 90. rokov Slovensko stále disponuje „určitým odborným a technologickým potenciálom“.
Aj preto chce na Slovensko pritiahnuť odborné kapacity z Izraela a využiť ich „v oblasti vývoja inteligentných systémov obranného priemyslu“.
Zbrojárske firmy, ktoré sú s Ficom v Izraeli, dúfajú, že nadviažu dôležité obchodné kontakty.
Armádny tender vyhral Willing
Prvý väčší tender na ministerstve obrany pod vedením Františka Kašického vyhrala firma Willing, ktorej predstavitelia sa netaja dobrými kontaktmi na predstaviteľov Smeru. Až do roku 2009 bude firma rezortu dodávať ochranné balistické prilby. Ide o zákazku za takmer 238 miliónov korún. „Áno, vyhrali sme tender na prilby, ale nepoznám detaily,“ povedal predseda dozornej rady Willingu Miroslav Výboh.
Výboh bol s premiérom Robertom Ficom v Líbyii, iný zástupca firmy sprevádza Fica v Izraeli.
Výboh si tyká s Ficom aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. „Čo odo mňa chcete? Áno, je to zhoda okolností. Ďakujem za rozhovor,“ reagoval Výboh na otázku, prečo chodia ľudia s Willingu s Ficom na zahraničné cesty.
Hoci ministerstvo podpísalo zmluvu na dodávku prilieb s Willingom v polovici decembra, verejnosť sa o nej dozvedela až tento týždeň. Informáciu o kontrakte oznámil David Hercky zo slovensko-izraelskej komory počas návštevy premiéra Fica v Izraeli.
Spolu s Willingom by mala zo zákazky profitovať aj izraelská firma Rabintex Industries. „Všetky tendre na ministerstve obrany prebiehajú v súlade so zákonom,“ reagoval Kašický.
Okrem zástupcu Willingu sprevádzajú Fica v Izraeli aj ďalší štyria podnikatelia - Július Berith, Igor Gerek, Miroslav Jaška a Pavol Konštiak. S výnimkou posledného ide o ľudí z oblasti zbrojárskeho priemyslu.
Známy so SIS
Za Willing išiel s Ficom do Izraela výkonný riaditeľ spoločnosti Ivan Šubrt. V minulosti bol v orgánoch DMD Holdingu a ďalších štyroch firiem so súčasným šéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom G. Vedenie tajnej služby na čele s riaditeľom Jozefom Magalom obsadil po voľbách Smer, s čím nesúhlasí najmä HZDS, ktoré nemá dodnes v SIS svojho človeka.
Šubrta dosadila koalícia začiatkom roka do predstavenstva akciovej spoločnosti Martinská teplárenská spolu s Tiborom Dzúrikom, okresným predsedom Smeru v Liptovskom Mikuláši. V minulosti bol Šubrt v orgánoch dvoch firiem aj s Romanom Václavíkom, bývalým šéfom ekonomickej sekcie Smeru. So Šubrtom sa nám včera nepodarilo spojiť.
Slota už radšej mlčí
Predseda SNS Ján Slota, ktorý nedávno kritizoval previazanosť rezortu obrany so súkromnými firmami, nechcel výsledky tendra na dodávku prilieb komentovať. „Viete čo, radšej sa už k tomu nebudem vyjadrovať,“ povedal.
Bývalý minister obrany Juraj Liška z SDKÚ si spomína, že o dodávke sa hovorilo už za jeho éry, pri príprave „ročného plánu obstarávania“. Podľa jeho nástupcu Martina Fedora, tiež z SDKÚ, však išlo o „veľmi ošemetnú vec, keďže je to finančne náročná záležitosť“. Ani jeden nechcel výsledky tendra komentovať, kým nepozná detaily.
Aktivity Willingu
Spoločnosť Willing sa zaoberá aj deblokáciou ruského dlhu, a podieľa sa na oprave vládnych špeciálov. Ich oprava by mala stáť takmer 12 miliónov dolárov, Willing dostane 5 percent z tejto sumy, teda zhruba 17 miliónov korún.
Stĺpček Toma Nicholsona
Strieľanie naslepo
Keď slovenská vládna delegácia pristála v Izraeli, domáci museli mať pocit, že ich hostia hľadajú miestny pištoľnícky saloon. Štyria z piatich podnikateľov, ktorí sprevádzali Fica, boli zo zbrojárskych firiem. Podľa premiéra sa prišli podučiť o izraelských hi-tech zbraňových systémoch, aby mohli cenné know-how doviezť naspäť na Slovensko a vzkriesiť tak slovenské zbrojárstvo. Zatiaľ sme sa dozvedeli len o dovoze prílb.
Ficov záujem o blaho slovenských zbrojárov by bol chvályhodný, nebyť skutočnosti, že toto odvetvie je u nás od začiatku deväťdesiatych rokov mŕtve. Je tu však dostatok firiem, na ktorých by sa dala postaviť znalostná ekonomika. A tým by sa určite zišla prestíž i kontakty, ktoré idú s účasťou v premiérovej suite.
Armádne helmy sú určite dôležité. No nemali by sme sa snažiť vdýchnuť život odvetviu, ktoré má väčšiu budúcnosť?