BRATISLAVA. Po dostavbe Slovenského národného divadla sa štát chystá na ďalšiu veľkú investíciu do kultúry. Vláda súhlasila s plánom na rekonštrukciu a modernizáciu budovy Slovenskej národnej galérie na nábreží Dunaja, ktorá si v nasledujúcich ôsmich rokoch vyžiada viac ako miliardu.
Riaditeľka SNG Katarína Bajcurová hovorí, že zmena by mala priniesť návštevníkom väčší komfort a exponátom väčšiu bezpečnosť. Projekt sa podľa nej ešte bude optimalizovať a racionalizovať.
Architektonická súťaž mala v podmienkach, aby sa zachovalo tzv. premostenie, ktoré najmä pre plechové opláštenie verejnosť vždy prijímala s rozpakmi. Zvíťazil v nej projekt ateliéru Architekti BKPŠ, ktorý navrhol aj budovy Národného divadla či Národnej banky.
Prerábať sa začne najprv premostenie, ktoré pribudlo k historickej budove v roku 1977. Do tejto časti expozície už dlhší čas zateká tak, že sa nedá využívať. V druhej etape majú rekonštruovať Vodné kasárne a napokon sa začne výstavba depozitára a oprava administratívnej budovy vrátane prestavby súčasného amfiteátra a knižnice, kde má vzniknúť spoločenská hala a nové výstavné krídlo.
Galéria by mala obmedziť svoju činnosť len čiastočne. „Jednotlivé etapy sú riešené samostatne. Počas rekonštrukcie Vodných kasární sa stále expozície premiestnia do inej časti galérie, prípadne budú dočasne vystavované v zahraničí,“ povedala Bajcurová.
Spoluautor projektu Pavol Paňák za najdoležitejšie považuje, že po prestavbe bude galéria prístupná aj cez pasáže z Hviezdoslavovho námestia. Pribudne aj vchod od Riečnej ulice. Podzemný depozitár sa presunie do novej nadzemnej časti aj pre hrozbu povodní. Pod ňou budú trojpodlažné podzemné garáže. „Čím viac sa do budovy na takom cennom mieste investuje, tým viac bude zhodnotená,“ hovorí Paňák.
Nádvorie pred hlukom z cesty na nábreží ochráni sklenená stena. Vo vstupných priestoroch bude dosť miesta aj na jednorazové masovejšie podujatia.
Silueta premostenia sa nezmení. Paňák tvrdí, že najvhodnejšie by bolo zachovať jedinečný terasovitý výstavný priestor, a ide aj o prejav úcty k Vladimírovi Dedečkovi, ktorý premostenie navrhol.
História budovy SNG
1759 - 1763V Bratislave postavili barokový palác. Bol rezidenciou zákopníkov, slúžil ako sídlo mestskej polície či múzeum
1940Zbúrali štvrté krídlo paláca
1948 Vznikla Slovenská národná galéria
1950 - 1955Budovu Vodných kasární upravili na účely galérie
1969 - 1977 Pri prestavbe pribudlo oplechované „premostenie“
1990- 1994 Zrekonštruovali novozískaný Esterházyho palác z rokov 1870 - 1873 a čiastočne aj priestory Vodných kasární
2002Neúspešná súťaž na projekt rekonštrukcie za 430 miliónov
2004 - 2005Esterházyho palác rekonštruovali za 61,5 milióna
2005 Nová súťaž na projekt, víťazom štúdio Architekti BKPŠ
2006 - 2013Plánovaná rekonštrukcia budovy SNG v 4. etapách
Na fasáde zostane červená farba, mierne potlačená hliníkovým rastrom, steny budú presklené s výhľadom na Dunaj. |