TREBIŠOV. Majiteľom pozemkov v bývalom cukrovare, kde by mala elektráreň vyrásť, je známy trebišovský podnikateľ Róbert Funfrovič. Spolu s Michalom Jankajom sú spoločníkmi v Československej energetickej spoločnosti, ktorá za výstavbou stojí. Firmu so základným imaním jeden milión korún založili v januári 2006.
Niektorí ľudia v meste pri jeho mene sklopia zrak. „Vieme o ňom svoje,“ hovorí jedna z dvojice mladých žien, ktorá pracuje na súde.
Funfrovič je spolu s členom dozornej rady Československej energetickej spoločnosti Jozefom Kudičom zapletený do 80– miliónového daňového podvodu. Vo februári ich polícia oboch zadržala. Spolu je v kauze obvinených 46 osôb.
S nikým zo štatutárnych zástupcov spoločnosti sa nám včera nepodarilo spojiť. „Pán Funfrovič je dlhodobo v zahraničí. Neviem, kedy príde,“ povedala nám žena na jeho telefónnom čísle.
Primátor sa teší
Projekt výstavby najväčšej tepelnej elektrárne na Slovensku je pre väčšinu Trebišovčanov novinkou. Niektorí o ňom počuli včera prvýkrát.
„Je to čudné, pretože u nás sa všetko raz-dva roznesie. Ja o tom teda neviem nič. Ak je to však pravda, veľmi by nám to pomohlo. Veď z 23-tisíc obyvateľov mesta je viac ako štyritisíc nezamestnaných,“ povedal vrátnik mestského úradu Mikuláš Klasovský.
Aj primátor Vladimír Anďal má len kusé informácie: „Nepoznám detaily. Zatiaľ som videl len technickú štúdiu. Projekt budú prezentovať na mestskom zastupiteľstve v apríli. Potom sa môžem k nemu vyjadriť.“ Primátor by však investíciu za 37 miliárd privítal. Podľa neho by sa do výstavby malo zapojiť okolo tisíc ľudí, ďalších 800 by našlo prácu po jej spustení do prevádzky. Elektráreň by mohla byť zároveň aj zdrojom tepla pre celé mesto.
Mohutný zdroj energie by mal vyrásť v priemyselnej zóne, na mieste starého cukrovaru, z ktorého ostali len trosky. „Projekt je v súlade s koncepciou rozvoja mesta a s územným plánom. Nebolo by teda potrebné schvaľovať nový. Samozrejme, musia ho ešte posúdiť pamiatkari a ďalšie inštitúcie. Musíme si počkať aj na výsledky procesu posúdenia vplyvov na životné prostredie,“ povedal primátor.
Strach z konateľov
Viacerí Trebišovčania sú však skeptickí. „Celý život som pracovala v cukrovare, počas kampane v troch autobusoch vozili brigádnikov. Skrachoval rovnako ako mliekareň, mäsokombinát, droždiareň, vo vagónke pracuje namiesto tisíc ľudí možno sto. Aj ja mám dvoch synov nezamestnaných. Už pred rokmi sľubovali, že tu bude priemyselný park. Ostalo len pri sľuboch,“ mávne rukou dôchodkyňa Priska Palócziová.
S plánovanou výstavbou elektrárne s troma blokmi na spaľovanie uhlia a jedným paroplynovým cyklom sa však vynárajú aj obavy.
Podnikateľ v stavebníctve je na jednej strane spokojný. Výstavba elektrárne by pomohla jeho firme. No bojí sa, čo urobí so životným prostredím: „Postaviť ju na severe nie je bohviečo. Keď tu fungoval cukrovar, severný vietor zasmradil celé mesto. Dúfam, že sa tu nepodusíme. Len tam nepíšte moje meno. Nerád by som sa dostal do konfliktu s konateľmi.“
Tepelné zdroje sú rizikovejšie
Pre výstavbu nových elektrární sa rozhodli štyria investori. Traja z nich plánujú postaviť elektrárne na báze plynu alebo uhlia. Takéto zdroje však produkujú CO2 , pričom EÚ chce emisie znižovať.
Spaľovanie plynu znamená vyššiu závislosť od dodávok z Ruska. Čierne uhlie sa dováža z Ukrajiny alebo Poľska. Investori výstavbou reagujú aj na fakt, že Slovensko z dôvodu odstávok niektorých zdrojov nebude onedlho vo výrobe elektrickej energie sebestačné.
Záujem na tom má preto aj štát. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera povedal, že Slovensko začne stavbu novej atómovej elektrárne v roku 2009 alebo 2010. „Záujem prejavilo šesť skupín investorov, niektorí z nich sa už prezentujú.“ Minister však odmietol uviesť ich mená. Jedným z nich je zrejme nemecký E.ON, ktorý o tom už s vládou rokoval v stredu. Podľa ľudí prepojených so spoločnosťou sa zatiaľ o štátnej pomoci nehovorilo.
(ho)