„Vážený priateľ predseda, k dnešnému dňu vystupujem z Českej strany sociálnodemokratickej,“ píše expremiér Miloš Zeman v liste, v ktorom v stredu večer predsedovi miestnej organizácie sociálnych demokratov v Novom Veselom oznámil svoj odchod zo strany.
Zeman tak splnil svoje hrozby zo stredy. Povedal, že stranu opustí pre trestné oznámenie, podľa ktorého ju mal poškodiť nevýhodnou zmluvou s advokátom, ktorý pre ČSSD vysúdil jej sídlo v centre Prahy. Zeman tvrdí, že oznámenie na neho podal podnikateľ blízky dnešnému vedeniu ČSSD na podnet šéfa strany Jiřího Paroubka.
Zámienka na prestup
Podnikateľ a Paroubek to popierajú. Podľa súčasného predsedu ČSSD, naopak, celú vec zrežíroval Zeman, aby ho svojím vystúpením tesne pred dnes sa začínajúcim zjazdom ČSSD poškodil. Navyše tým vraj získal zámienku na prestup do novej strany, ktorú zakladá Zemanova dlhoročná spolupracovníčka Jana Wolfová. Nová ľavicová strana sa vraj má ČSSD pokúsiť odlákať voličov.
Nech to bolo akokoľvek, Zemanov odchod je pre sociálnych demokratov vážnym symbolickým predelom. Zeman bol členom strany 15 rokov a vytvaroval ju do jej dnešnej podoby. Keď sa v roku 1993 stal predsedom historickej ľavice, bola strana okrajovou politickou silou žijúcou v minulosti.
Zeman nasadil tvrdý ľavicový populistický slovník a obvinil pravicové vlády premiéra Václava Klausa, že za sebou v Čechách zanechali „spálenú krajinu“. Zameral sa na získanie hlasov tých, ktorí vyšli z postkomunistickej transformácie ako porazení. Snažil sa získať voličov spomedzi komunistov a začal pomalé zbližovanie s extrémnou ľavicou.
Priviedol stranu k moci
Hlavne vďaka tejto taktike sa ČSSD dostala do parlamentu a potom na osem rokov aj k moci. Zeman bol premiérom iba v prvej polovici tohto obdobia, potom sa utiahol do svojej chalupy a tvrdil, že chce byť iba spokojným dôchodcom.
S veľkou časťou spolustraníkov sa rozkmotril, keď ho nepodporili pri pokuse o návrat do veľkej politiky. Zemanova kandidatúra za prezidenta sa skončila potupnou porážkou.
Odvtedy sa dôchodca dostal do konfliktu s každým novým šéfom ČSSD. Znepríjemňoval im život vyhláseniami z Vysočiny a manipulovaním svojich verných, ktorí v strane zostali. Spoločnú reč vlani našiel až s Paroubkom, ktorý je mu povahou a politickým štýlom zo všetkých nástupcov najbližší.
Nie je náhoda, že práve autoritársky Paroubek sa nakoniec s rovnakým Zemanom pohádal tak, že ten druhý stranu opustil. Dvaja kohúti sa na jedno smetisko nevošli.
Miloš Zeman
Narodil sa v roku 1944. Vyštudoval ekonómiu, pred rokom 1989 podnikový ekonóm a prognostik.
1968 – 1970 člen KSČ.
1990 – 92 poslanec federálneho parlamentu za Občianske fórum.
1992 vstúpil do ČSSD. Za rok sa stal predsedom strany.
1996 – 2002 poslanec českého parlamentu.
1996 – 98 predseda parlamentu.
1998 – 2002 predseda menšinovej vlády ČSSD, podporovanej ODS v rámci opozičnej zmluvy.
Od 2002 dôchodca na Vysočine.
2003 neúspešný kandidát na prezidenta.