Briti podľa ich ministerstva obrany kontrolovali vlastnú loď HMS Cornwall v irackých výsostných vodách, keď ich obkľúčili iránske gardy a „odtiahli“ ich lode do iránskych vôd.
Kontroverzný kanál
Celý incident sa odohral v blízkosti kontroverznej oblasti Šat al-Arab, ktorá síce podľa dohody z roku 1975 patrí Iraku, ale nárokuje si ju aj Irán. „Vôbec nepochybujem o tom, že britskí námorníci boli v tom, že operujú v irackých vodách. Iránci však rovnako mohli tvrdiť, že boli v ich vodách,“ vyhlásil veliteľ zadržaných námorníkov Nick Lambert. Námorníci neboli zranení a pri ich zadržiavaní nepadli nijaké výstrely.
Londýn krátko po incidente povolal na ministerstvo zahraničia iránskeho veľvyslanca a požadoval od Teheránu okamžité prepustenie svojich občanov. Udalosť sa považuje za ďalšiu komplikáciu vzťahov medzi Iránom a Západom. Británia je najbližším spojencom Američanov. Tí sú zase najväčšími nepriateľmi Iránu.
Zadržaní britskí vojaci sú súčasťou medzinárodných síl v Iraku. V Perzskom zálive boli podľa armády na bežnej inšpekcii, údajne kontrolovali loď podozrivú z pašovania. Britskí vojaci v Iraku sa pritom často sťažujú, že väčšinu násilia v provincii Basra, ktorú spravujú, podnecujú práve Iránci.
Plukovník Justin Maciejewski BBC povedal, že Irán dodáva „sofistikovanú výzbroj“ tamojšiemu odboju a iránski agenti verbujú mužov z provincie do protikoaličných skupín. Agentúra AP napísala, že námorníctvo sa občas dostáva do problémov s Revolučnými gardami, ktoré často ignorujú námorné pravidlá.
K podobnému incidentu a približne na rovnakom mieste došlo už v roku 2004. Vtedy Iránci zadržali osem britských námorníkov s tým, že narušili ich výsostné vody.
Námorníci sa museli ospravedlniť v iránskej televízii a po troch dňoch ich prepustili. Analytici upozorňujú, že teraz je situácia menej priaznivá.
V Teheráne vládne zástanca tvrdej línie Mahmúd Ahmadínedžád a Irán je v konflikte s medzinárodným spoločenstvom pre svoj jadrový program.
Autor: mik