Príbeh 26-ročnej Maročanky vyrazil Nemcom dych. Nemecká sudkyňa ju odmietla predčasne rozviesť, hoci ju manžel bil a vyhrážal sa jej.
Sudkyňa vyhlásila, že obaja manželia marockého pôvodu vyznávajú Korán, ktorý právo telesne trestať zahŕňa.
Šokovaní Nemci
Rozhorčenie bolo obrovské. „Keď postavíme Korán nad nemeckú ústavu, tak potom môžeme už len povedať: Dobrú noc, Nemecko,“ zareagoval kresťanský demokrat (CDU) Ronald Pofalla s tým, že rozsudky sa predsa udeľujú v mene ľudu, nie v mene Koránu.
Mladá žena, ktorá žije so svojimi deťmi vo Frankfurte nad Mohanom, je z rozhodnutia súdu veľmi sklamaná. Povedala to pre Spiegel Online, ktorý ju našiel a zverejnil je príbeh. Zmenil jej meno, aby ju nijako neohrozil.
V jednej z frankfurtských kaviarní rozpovedala svoj príbeh. „Keď milujete, vydržíte naozaj veľa,“ povedala. Manželstvo s mužom, do ktorého sa v 14 rokoch zamilovala na prvý pohľad, sa však po niekoľkých rokoch spolunažívania stalo bremenom. Manžel sa rozhodol stať sa takou hlavou rodiny, akou bol aj jeho otec.
Žena sedí doma
Manželka má byť doma s deťmi a nič viac. O domácom násilí nechcela mladá žena hovoriť. „Môžem povedať len toľko, že mi pravidelne ubližoval,“ povedala.
V máji minulého roka sa to ešte zhoršilo. Vtedy sa manžel vrátil domov nadránom a mlátil svoju ženu, až kým neprišla polícia a neodviedla ho v putách.
Právne potom pridelili byt manželke a deťom. Ani potom jej však muž nedal pokoj. Telefonicky sa vyhrážal, že ju zabije a deti unesie. Preto sa rozhodla pre rozvod.
Nemeckej sudkyni sa to nezdal dostatočný dôvod na rozvod, zakázala však manželovi priblížiť sa k manželke na 50 metrov. Mladá žena sa teraz musí skrývať do mája. Vtedy ubehne jeden rok, čo nežijú v spoločnej domácnosti a súd jej rozvod povolí.
Aj moslimovia krútia hlavou
Rozhodnutím súdu neboli pobúrení len Nemci, ale aj moslimská obec. V právnom štáte, ktorý dávno odoprel právo telesne trestať nielen ženy, ale aj deti, požehnal násiliu v prípade moslimského páru, ktorý žije v tej istej krajine.
Podľa berlínskej advokátky tureckého pôvodu a obhajkyne práv žien Seyran Atesovej je to pohŕdanie človekom.
„Vyjadrila tým, že v určitých kultúrach sveta je násilie povolené a že väčšinová spoločnosť to akceptovcala,“ povedala pre Berliner Zeitung Atesová, ktorá zo strachu o život už zatvorila svoju advokátsku kanceláriu.
Odvolaná sudkyňa
Nemeckú sudkyňu už odvolali z prípadu, ten však prežíva svojím spôsobom ďalej. Odborníci totiž tvrdia, že to nie je prvýkrát, čo nemecký štát zlyhal, keď mal na moslimoch vymáhať právo.
V Nemecku už dávno existujú dva paralelné svety a nemeckí politici to často podporujú. V školách sú moslimské dievčatá oslobodené od telesnej výchovy či plávania, polygamia medzi moslimami sa ticho trpí a lynčovanie v rodine sa už niekoľkokrát pred súdom neposudzovalo ako vražda, ale ako zabitie.
Pre moslimov platí iný meter
Nemecká právnička tureckého pôvodu Seyran Atesová zavesila advokátsku prax na klinec. Pre istotu. Pre jej kontroverzné názory sa jej vyhrážali smrťou.
V rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung povedala, že násilie ako spôsob trestania detí a žien má medzi moslimami oveľa väčšiu váhu, ako v nemeckej spoločnosti.
Kým Nemci už témy ako nútené manželstvo, sexuálna výchova či sebaurčovanie dávno spracovali, medzi moslimami v Nemecku tento vývoj chýba. Súvisí to údajne s tým, že moslimovia žijú v krajine v paralelnej spoločnosti.
Aj preto Atesová tvrdí, že sudkyňa má pravdu. „Najprv som si myslela, že verdikt je ponižujúci, potom mi došlo, že sudkyňa urobila len to, čo je v Nemecku dávno normálne – merala dvojakým metrom.“
Nemeckí moslimovia používajú podľa nej vo viacerých oblastiach života dvojitý štandard.
„Je hrozné, ako politici zrazu hovoria, že podobné výroky súdu vedú k paralelnej spoločnosti. My v nej predsa dávno žijeme!“, povedala Atesová. Verdikt súdu podľa nej utvrdí manželov jej bývalých mandantiek v tom, že je správne obracať sa na Korán. To, že sa moslimské spolky od súdneho výroku dištancujú, pre nich nebude smerodajné.
„Mnohí moslimovia si samozrejme myslia, že výklad Koránu, podľa ktorého môžu biť ženu, je absurdný. Fundamentalisti to však vidia ináč.“
(jah)