Egypťania rozhodovali v ľudovom hlasovaní o prijatí 34 ústavných dodatkov. Podľa prezidenta Husního Mubaraka posilnia demokraciu a ochránia krajinu pred teroristami.
Ešte silnejší policajný štát
Opozícia, medzinárodné ľudskoprávne organizácie a v náznakoch aj americká vláda však tvrdia presný opak: ústavné dodatky len posilnia už aj tak autoritársky režim a výnimočný stav, ktorý v Egypte trvá už 26 rokov.
Včera len málokto pochyboval, že Mubarakove dodatky v referende prejdú. Stačí na to jednoduchá väčšina, pričom účasť nie je podstatná. Egyptské úrady sa totiž vždy „postarajú“, aby sa všetko skončilo v ich prospech. Dodatky už pred týždňom podľa očakávania schválil parlament.
Účasť na referende sa overiť nedala. Oficiálna štátna agentúra MENA hovorila o miliónoch voličov, západné tlačové agentúry naopak písali, že hlasovať prišlo mizivé percento občanov.
Po referende pred dvoma rokmi vláda vyhlasovala, že účasť presiahla 50 percent, odhady nezávislých pozorovateľov však tvrdili, že prišli len o niečo viac ako tri percentá voličov.
Včera údajne hlasovali predovšetkým štátni úradníci, ktorých do referendových miestností „nahnali“, a egyptská chudoba motivovaná skromným jedlom či pár drobnými.
Opozícia stúpencov vyzvala, aby hlasovanie ignorovali. Najkontroverznejšími dodatkami novej ústavy sú podľa nej tie, čo obmedzujú politické slobody.
Jeden z nich napríklad zakazuje všetky politické strany, ktoré sú založené na náboženskom princípe.
Proti Moslimskému bratstvu
Takou je najpopulárnejšia opozičná sila Moslimské bratstvo, ktorá je už aj tak postavená mimo zákona a jej predstavitelia kandidujú vo voľbách ako nezávislí.
Moslimské bratstvo volá po islamskom štáte, šarii a údajne podporuje džihád. Ako podobné organizácie v arabskom svete spravuje rozsiahlu sociálnu sieť. Oproti skorumpovanej vláde má medzi obyvateľmi veľkú popularitu.
Problematické sú aj dodatky umožňujúce zatýkanie „teroristov“ bez zatykača a ich súdenie vojenským súdom, čo síce môže obrániť Egypt pred teroristami, ale rovnako sa dá zneužiť proti opozícii. Znepokojivé sú aj pokusy odstrániť dohľad súdu nad voľbami.
Opozícia tak stratí možnosť sťažovať sa na volebné podvody.