Čínsky prezident v Rusku
MOSKVA. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao včera začal trojdňovú návštevu Ruska, zameranú predovšetkým na spoluprácu oboch regionálnych veľmocí v energetike a obchode. Očakávajú sa aj rokovania o zahraničnej politike, napríklad o kríze okolo iránskeho jadrového programu. (čtk)
Nové zemetrasenie v Japonsku
TOKIO. Západné pobrežie Japonska zasiahlo včera ráno zemetrasenie tentoraz so silou 5,3 magnitúda. Zem sa v krajine vychádzajúceho slnka triasla aj v nedeľu a úrady upozornili, že by mohli nasledovať ďalšie otrasy. Pred vlnou cunami tentoraz nevarovali. (čtk)
Mauritánia má nového prezidenta
NUAKŠOTT. Dlhoročný minister Sídí uld Šajch Abdalláhí vyhral nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb v Mauritánii. Získal 53 percent hlasov. Abdalláhí porazil vodcu opozície Ahmada uld Daddáha. Ten uspel len v hlavnom meste, kde získal tri pätiny hlasov, a v rodnom kraji na juhozápade krajiny. Voľby sľubujú obnovenie demokracie v bývalej francúzskej kolónii, kde rok a pol vládla vojenská junta. (čtk)
Mexickí ľavičiari stále protestujú
MEXIKO. Desaťtisíc stúpencov ľavice demonštrovalo v nedeľu v hlavnom meste Mexika proti politike konzervatívneho prezidenta Felipeho Calderóna. Demonštráciu viedol porazený kandidát ľavice v minuloročných prezidentských voľbách López Obrador.