BELFAST. Predáci hlavných severoírskych strán sa včera dohodli, že 8. mája vytvoria spoločnú vládu protestantov a katolíkov.
Ruky si nepodali
Lídri dvoch najväčších strán šéf Demokratickej unionistickej strany (DUP) Ian Paisley a predseda republikánskej formácie Sinn Féin Gerry Adams sa dokonca osobne stretli. Bolo to ich historicky prvé stretnutie. Obaja doteraz rokovali len prostredníctvom tretej strany. Tentoraz sedeli priamo oproti sebe, ruky si však nepodali.
Nová éra
Osemdesiatročný pastor Paisley povedal, že dohoda prináša úžasné príležitosti pre Severné Írsko, ktoré podľa neho prešlo dlhým a ťažkým obdobím. Päťdesiatosemročný Adams vyhlásil, že sa začína nová éra politickej praxe na tomto ostrove.
Na spoločnej tlačovej konferencii oznámili, že začnú ihneď rokovať o novej vláde. Podľa všetkého by ju mal viesť šéf DUP Paisley a podpredsedom vlády by mal byť jeden z členov vedenia Sinn Féin, nie však Adams. Kabinet bude mať desať ministrov.
Londýn by si mal ponechať kontrolu v zahraničných a obranných otázkach.
Blair: Je to dobrá správa
Britský premiér Tony Blair historickú dohodu privítal. „Je to veľmi dôležitý deň pre obyvateľov Severného Írska, ale tiež pre ľudí a históriu týchto ostrovov,“ povedal Blair. „Všetko, čo sme urobili za posledných desať rokov, bola príprava na tento moment.“
V prípade, že by včera nový vládny kabinet nevznikol a nebol by ani stanovený nový termín dohody, plánovala britská vláda v noci nadnes rozpustiť nedávno zvolený severoírsky parlament. Londýn by v tom prípade za pomoci Dublinu Severné Írsko ďalej priamo a plne spravoval, a to na neobmedzený čas. Severné Írsko bolo pod správou Londýna od roku 2002.
Konzervatívna protestantská DUP, ktorá preferuje, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva, zvíťazila v marcových voľbách do Severoírskeho parlamentu.
Katolícka strana Sinn Féin, politické krídlo bývalej Írskej republikánskej armády (IRA), ktorá sa chce integrovať do Írskej republiky, skončila na druhom mieste.