Národná bezpečnostná rada Poľska včera odmietla návrh, aby rokovania o umiestnení časti amerického protiraketového systému na území Poľska s Američanmi viedla prostredníctvom Severoatlantickej aliancie.
Presne tak to navrhla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Jej krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii.
Nemecko by chcelo, aby Spojené štáty nebudovali svoj systém nezávisle od NATO, ale aby vznikol jeden spoločný protiraketový štít.
„Rokovanie by malo byť bilaterálne,“ vyhlásil naopak po včerajšom zasadaní rady poľský premiér Jaroslaw Kaczyński.
Premiér je proti referendu
Šéf vlády tiež nevidí možnosť, aby o umiestnení základne rozhodovali Poliaci v referende. „Je to otázka bezpečnosti štátu, a musia o nej rozhodovať tí, ktorí na to získali demokratický mandát, robia rozhodnutia a nesú aj riziká s tým spojené. Takto funguje demokracia,“ povedal.
Občania vraj nemôžu mať prístup k všetkým dôležitým faktom a údajom o základni aj preto, že bude veľa z nich utajených.
O samotnom začatí rokovaní o základni so Spojenými štátmi včera bezpečnostná rada nerozhodla.
V najbližších dňoch by sa mala k tejto otázke opäť zísť. Radu tvorí okrem premiéra jeho brat prezident Lech Kaczynski, predsedovia komôr parlamentu a kľúčoví ministri vlády. Je len poradným orgánom, prijatie amerického návrhu ešte musí schváliť parlament.
Poľsko základňu chce
O tom, že Poľsko chce s Američanmi rokovať, sa však vôbec nepochybuje. Varšava je po Londýne najvýznamnejším spojencom Washingtonu v Európe.
Premiér Kaczyński aj včera zopakoval, že americký systém prospeje bezpečnosti Poľska a celej Európy a ešte viac posilní poľsko-americké vzťahy.
Americkú ponuku však podľa neho treba ešte dobre premyslieť a zatiaľ je skoro na to, aby si Poľsko kládlo konkrétne podmienky.
V minulosti poľskí predstavitelia tvrdili, že by v prípade umiestnenia základne žiadali na ochranu Poľska aj americké protivzdušné systémy Patriot. A tiež, že by museli Američania za prenájom základne platiť.
Spojené štáty chcú umiestniť dve základne systému v Poľsku a Česku a s oboma krajinami konzultujú ďalší postup.
V Česku by mala byť radarová stanica, v Poľsku protiraketová základňa. Proti základniam zatiaľ najostrejšie vystúpilo Rusko, ktoré tvrdí, že systém je namierený proti nemu.
Názor spojencov
EÚ sa oficiálne nevyjadrila, socialistická frakcia europarlamentu základne odmieta.
NATO bude debatovať o vlastnej protiraketovej obrane, základne považuje za vec medzi Českom, Poľskom a USA. Generálny tajomník aliancie varoval pred rozštiepením NATO na lepšie a horšie chránené štáty.
Británia americký systém podporuje a ponúka vlastné územie.
Francúzsko americký systém aj základne odmieta.
Nemecko chce systém v rámci NATO, vláda je rozdelená. Rakúsko nechce základňu v Česku.
Autor: grab, čtk