Americkej ministerke zahraničia Condoleezze Riceovej sa na Blízkom východe nepodarilo dosiahnuť nijakú významnejšiu dohodu, a tak včera ráno mohla v Jeruzaleme oznámiť jediné: izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky líder Mahmúd Abbás jej prisľúbili, že sa budú stretávať každé dva týždne. Aj to sa považuje za mierny pokrok.
Malý pokrok
Američania dúfajú, že keď sa obaja predstavitelia budú častejšie vídať, prehĺbi sa medzi nimi dôvera a možno príde aj na to, že začnú riešiť zásadné otázky. Sama Riceová priznala, že na dohodu o konečnom štatúte izraelsko-palestínskych vzťahov „ešte nedozrel čas“. Stále si však myslí, že počas posledných dvoch rokov Bushovej administratívy sa ju možno podarí dosiahnuť.
Olmert a Abbás sa zatiaľ budú dohadovať iba o praktických záležitostiach - slobode pohybu po palestínskych územiach, o zastavení raketových útokov na Izrael či o režime na hraniciach medzi pásmom Gazy a židovským štátom. Teda skôr o humanitárnych a bezpečnostných otázkach.
Riceovej zmienka o politických otázkach nahnevala Izraelčanov, ktorí by sa najradšej sústredili len na každodenné problémy a nie na dlhodobé projekty.
Argumentujú, že na palestínskej strane nemajú partnera - miestna vláda nemieni uznať Izrael ani skončiť s násilím a Abbás stratil dôveru, keď sa jeho Fatah stal jej súčasťou.
Olmert preto nemieni hovoriť napríklad o podobe hraníc palestínskeho štátu.
Rozpory
Práve rozpory medzi izraelským premiérom a Riceovou stáli za jej rozhodnutím presunúť naplánovanú tlačovú konferenciu o jeden deň neskôr.
V pondelok ešte nemala v rukách prakticky nič a do neskorého večera presviedčala Olmerta, aby pristúpil na kompromis. Aj preto bolo včerajšie vyhlásenie len veľmi neurčité, hoci sa očakával výraznejší prielom.
Skeptickí sú aj Palestínčania, podľa ktorých Riceová síce „nechala otvorené dvere“, ale veľa toho nedosiahla.
A kedy sa uskutoční prvá z pravidelných izraelsko-palestínskych schôdzok? Zatiaľ sa to nevie. Špekuluje sa, že by to mohlo byť v polovici apríla.
Autor: Tel Aviv